Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Inwestorzy wspierają chińskie technologie rozpoznawania twarzy

Autor:  wnp.pl/PAP  |  14-11-2017 20:03
Inwestorzy coraz chętniej wspierają chińskie firmy specjalizujące się w technologii rozpoznawania twarzy, której rynek jest wart miliardy dolarów i która może znaleźć szerokie zastosowanie komercyjne - podała we wtorek agencja Reutera.

Technologie rozpoznawania twarzy w Chinach cieszą się coraz większym powodzeniem. Katalizatorem zainteresowania tą dziedziną są plany budowy sieci monitoringu publicznego, która wyposażona ma być w algorytmy sztucznej inteligencji zdolne do rozpoznawania twarzy osób znajdujących się na zdjęciach i łączenia ich z konkretnymi wpisami w bazach danych należących do administracji publicznej, np. w związku z dochodzeniami ws. przestępstw.

Fot. Shutterstock

Firmy takie, jak SenseTime Group, Face++ i DeepGlint przyciągają zarówno chińskich, jak i zagranicznych inwestorów. Według analityków firmy IHS Markit, technologie rozpoznawania twarzy i inteligentnego monitoringu w 2016 roku w Chinach tworzyły rynek wart 6,4 mld dolarów, na który składało się ponad 176 mln zainstalowanych w tym kraju kamer. To największy rynek tego rodzaju usług na świecie, dla którego wyznaczane są prognozy wzrostu na poziomie 12,4 proc. do 2021 roku. Dla porównania, ten sam rynek w USA wart jest 2,9 mld dolarów przy wzroście o 0,7 proc. w ciągu roku.

Rozwojowi technologii rozpoznawania twarzy w Chinach towarzyszą obawy natury etycznej, wyrażane przez aktywistów działających na rzecz praw człowieka. Związane są one z rosnącą intensywnością działań cenzury i nadzoru ze strony chińskich władz.

Firmy zajmujące się technologią rozpoznawania twarzy planują ekspansję zarówno na polu produkcji oprogramowania, jak i sprzętu służącego do obsługi systemów wykorzystujących rozpoznawanie twarzy np. w zabezpieczeniach bankomatów bądź monitoringu przemysłowym czy miejskim. Jedną z firm wprowadzających rozwiązania biometryczne na szeroką skalę jest Alipay, wykorzystujący skan twarzy w procesie dokonywania płatności bezgotówkowych.

Większość chińskich firm pracujących nad rozwiązaniami technologicznymi do rozpoznawania twarzy czerpie zyski z kontraktów z administracją rządową w Chinach. Część z nich planuje - według źródeł Reutersa - ekspansję na rynki zagraniczne.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018