Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Pierwsza od 19 lat wizyta polskiego prezydenta w Grecji

Autor: wnp.pl/PAP
Dodano: 20-11-2017 12:36

Wizytę w Grecji prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli w poniedziałek od powitania przez greckiego prezydenta Prokopisa Pawlopulosa i pierwszą damę. Pierwszego dnia wizyty prezydent Duda odbędzie rozmowy z greckimi przywódcami.

Prezydenci Polski i Grecji rozpoczęli spotkanie od rozmów w wąskim gronie, następnie zaplanowano rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu przywódców.

Po rozmowach w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda spotka się z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, potem będzie rozmawiać z przewodniczącym parlamentu Nikolaosem Wucisem.

Tematem omawianym w Atenach mają być sprawy europejskie, przede wszystkim kwestia migracji.

Grecja była jednym z państw najbardziej dotkniętych kryzysem migracyjnym. To przez greckie wyspy przedostawała się do Europy fala uchodźców i migrantów. Ateny w obawie przed kryzysem humanitarnym w 2015 r. apelowały do krajów członkowskich UE o solidarne przyjmowanie uchodźców. Kres napływowi ludności położyło podpisane w marcu 2015 r. porozumienie UE z Turcją. Od czas zawarcia umowy ruch ten zmalał o 97 proc.

Podczas spotkań w greckiej stolicy omówione mają zostać także zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i przyszłość UE.

Przywódcy rozmawiać będą również o relacjach dwustronnych, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy gospodarczej. Na rosnące obroty w handlu zwracał uwagę w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Według niego, w ostatnich czterech latach dwustronna wymiana handlowa wzrosła o ok. 60 proc., a w minionym roku obroty między Polską i Grecją osiągnęły rekordową wartość prawie 1,3 mld dolarów.

W poniedziałek po południu prezydenci obu krajów wraz z małżonkami wezmą udział w inauguracji wystawy pt. "Wolność za najwyższą cenę: Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Bohater dwóch narodów". Urodzony w Warszawie Iwanow-Szajnowicz w czasie II wojny światowej prowadził działalność wywiadowczą i był zaangażowany w grecki ruch oporu. Z okazji wystawy prezydent Duda wygłosi wystąpienie dla korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli greckich elit politycznych i intelektualnych.

We wtorek prezydent Duda otworzy polsko-greckie Forum Innowacji i Zielonych Technologii. Weźmie także udział w spotkaniu polskich przedsiębiorców sektora stoczniowego z greckimi armatorami oraz w prezentacji autobusu elektrycznego przedsiębiorstwa Solaris Bus & Coach i wozu strażackiego firmy WISS Wawrzaszek.

Drugiego dnia wizyty w Atenach polska para prezydencka spotka się również z przedstawicielami Polonii w Grecji. Prezydent Duda wręczy odznaczenia państwowe jej najbardziej zasłużonym reprezentantom.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020