Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

KGHM rozbuduje kluczową inwestycje. Pomogą Polkowice

Autor:  wnp.pl/PAP  |  20-11-2017 13:52
Bez tej inwestycji nie byłoby KGHM. To kluczowe ogniwo w ciągu technologicznym, bez którego produkcja miedzi oraz innych metali byłaby niemożliwa - mówił Radosław Domagalski, prezes zarządu KGHM Polska Miedź podczas podpisywania porozumienia, dzięki któremu rozbudowany będzie Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”.

  • Porozumienie, dzięki któremu rozbudowany będzie Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych "Żelazny Most", zawarły w poniedziałek KGHM i gmina Polkowice.
  • KGHM zobowiązał się do współpracy z samorządem w realizacji projektów społecznych i dot. ochrony środowiska.
  • W ramach porozumienia "Żelazny Most" zostanie rozbudowany o Kwaterę Południową.

W centrum zdjęcia śmigłowiec wykorzystywany do zabezpieczania plaż roztworami emulsji asfaltowej.

Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki podkreślił, że przyszłość miedziowej spółki jest uzależniona między innymi od rozbudowy niezbędnej infrastruktury przemysłowej, a element integralny, a zarazem strategiczny w całym procesie technologicznym, stanowi OUOW "Żelazny Most".

- Bez tej inwestycji nie byłoby KGHM. To kluczowe ogniwo w ciągu technologicznym, bez którego produkcja miedzi oraz innych metali byłaby niemożliwa - powiedział.

Prezes podkreślił, że podpisane w poniedziałek porozumienie to też przykład znaczenia, jakie KGHM przywiązuje do dialogu społecznego. - Dialog społeczny i transparentność działań Polskiej Miedzi mają fundamentalne znaczenie w procesie inwestycyjnym. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza działalność odbywała się w poszanowaniu potrzeb lokalnych społeczności. Osiągnięty kompromis świadczy o umiejętności wypracowania zgodnej wizji przyszłości firmy i regionu. Cieszę się, że możemy wspólnie podejmować długofalowe decyzje - powiedział Domagalski-Łabędzki.

Burmistrz Polkowic Wiesław Wabik podkreślił, że rozwój gminy jest ściśle związany z KGHM. "Z tego powodu kluczowe znaczenie we wzajemnych relacjach mają szacunek i wspólne poszukiwanie, w drodze dialogu z mieszkańcami, takich rozwiązań, które będą zadowalać zarówno jedną, jak i drugą stronę. Wypracowane w wyniku licznych spotkań i konsultacji porozumienie w sprawie rozbudowy Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych "Żelazny Most" o Kwaterę Południową spełnia te warunki" - przyznał.

W ramach porozumienia KGHM i samorząd zobowiązały się do współpracy w kilkunastu obszarach. To m.in. dofinansowanie letniego oraz zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, opieka zdrowotna, ochrona gleb i upraw czy poszukiwanie alternatywnych rozwiązań dotyczących zaopatrzenia w energię cieplną oraz zapewnienie bezpieczeństwa społeczności bezpośrednio sąsiadującej z "Żelaznym Mostem".

Rozbudowa "Żelaznego Mostu" ma się rozpocząć wiosną 2018 r. KGHM na razie nie ujawnia kosztów tej inwestycji.

„Żelazny Most” to zbiornik odpadów poflotacyjnych. Jego budowę rozpoczęto w 1974 roku, a eksploatację (i równoczesną rozbudowę) rozpoczęto trzy lata później. Aby zbiornik mógł powstać zalano trzy miejscowości: Barszów, Kalinówka i Pielgrzymów.
Więcej: "Żelazny Most" - kluczowa dla KGHM instalacja ma 40 lat


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018