Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Co wojsko kupiło w polskich firmach zbrojeniowych?

Autor:  wnp.pl (Katarzyna Walterska)   |  02-12-2017 12:00  |  aktualizacja: 02-12-2017 10:31
Plan modernizacji armii zakłada zakupy na wielką skalę. Wojsko potrzebuje właściwie wszystkiego. Część starego sprzęt wychodzi z użycia, a reszta, jak twierdzi Najwyższa Izba Kontroli - nadaje się do naprawy lub remontu. Przeanalizowaliśmy, co dokładnie w ciągu ostatnich dwóch lat minister Antoni Macierewicz kupił żołnierzom.
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Fot. Mat. pras.
  • Znacząca część zamówień dla wojska trafia do polskiego przemysłu obronnego.
  • W Stanach Zjednoczonych kupiliśmy pociski do F-16.
  • Po raz pierwszy wojsko kupiło drony uderzeniowe.
  • MON w ciągu ostatniego roku zamówiło między innymi armatohaubice Krab i holowniki dla marynarki wojennej.  
  • Podpisano kontrakt na dostawę 64 moździerzy i 32 wozów dowodzenia o łącznej wartości ponad 960 mln zł.

W ciągu ostatnich dwóch lat Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło w związku z modernizacją Sił Zbrojnych 250 umów opiewających na łączną kwotę blisko 20 mld zł. 160 umów, na kwotę ponad 13 mld zł, ulokowano w polskim przemyśle. 

W Stanach Zjednoczonych kupiono nowe uzbrojenie do samolotów wielozadaniowych F-16 Jastrząb. Pod koniec grudnia zeszłego roku Inspektorat Uzbrojenia podał, że do Polski trafi 70 kierowanych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu, pociski średniego zasięgu klasy powietrze-powietrze AIM-120 C7 AMRAAM oraz krótkiego zasięgu AIM-9X Block II Sidewinder. 

Samolot F-16 Myśliwiec Fot. Cruiser21 Piotr M. Sikorski CC BY-SA 3.0.
Samolot F-16 Myśliwiec Fot. Cruiser21 Piotr M. Sikorski CC BY-SA 3.0.

W połowie listopada podpisano umowę na tysiąc zestawów amunicji krążącej wyprodukowanej przez WB Electronics o wartości 100 mln zł. To pierwszy kontrakt w historii naszej armii na zakup dronów uderzeniowych. Żołnierze dostaną je jeszcze w tym roku.

Trafią najpierw do jednostki specjalnej NIL. Będą tam służyły do szkolenia i opracowania taktyki ich wykorzystania. Do połowy przyszłego roku z zestawów amunicji krążącej korzystać będą już żołnierze wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. W przypadku WOT, drony uderzeniowe znajdą się w kompaniach wsparcia. Drony zostały już sprawdzone w warunkach bojowych.

Warmate WB Electronics. Fot. mat.prasowe
Warmate WB Electronics. Fot. mat.prasowe

Wojsko otrzymało już pierwszą partię karabinków "Grot” C 16 FB-M1. Wyprodukowano je w Fabryce Broni Łucznik-Radom, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. "Groty" należą do Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). Wartość kontraktu na dostawę ponad 53 tys. karabinków sięga prawie pół miliarda złotych. Całe zamówienie ma zostać zrealizowane do roku 2020.

Wcześniej, bo pod koniec sierpnia, podpisano umowę na dostawę 490 sztuk 5,56 mm karabinka reprezentacyjnego. Ta broń także oparta jest na systemie MSBS.

Grot - karabinek z granatnikiem Łucznik Radom. Fot. Paweł Pawłowski/PTWP
Grot - karabinek z granatnikiem Łucznik Radom. Fot. Paweł Pawłowski/PTWP

Natomiast Autosan - także wchodzący w skład PGZ - dostarczy wojsku 12 kabin dla Ruchomych Węzłów Łączności Cyfrowej. Autosan będzie również odpowiedzialny za dostawę 28 autobusów dla warszawskiej 2. Regionalnej Bazy Logistycznej. 

Autosan kabina dla Ruchomych Węzłów Łączności Cyfrowe. Fot. mat prasowej.jpg
Autosan kabina dla Ruchomych Węzłów Łączności Cyfrowe. Fot. mat prasowej.jpg

Do najważniejszych zakupów dla marynarki wojennej trzeba zaliczyć kontrakt na dostawę sześciu holowników. Podpisano go w czerwcu ze Stocznią Remontową Shipbuilding. Jednostki będą dostarczane w latach 2019-2020. Wartość zamówienia wynosi około 283 mln zł.

Trwają próby nowych okrętów: patrolowca Ślązak oraz niszczyciela min typu Kormoran. Ten ostatni
jest pierwszym nowym okrętem, który Marynarka Wojenna otrzymuje po 20 latach. ORP „Kormoran” ma nie tylko najnowocześniejsze wyposażenie, ale i niewykrywalny kadłub. Jest pierwszym z serii trzech nowoczesnych niszczycieli min, które mają trafić do 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wybudowany został przez gdańską stocznię Remontową Shipbuilding SA. Służy do poszukiwania i zwalczania oraz stawiania min, do prowadzenia rozpoznanie torów wodnych i przeprowadzania jednostek przez zagrożone akweny. Z jego pokładu można też zdalnie sterować samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Największym, zapowiadanym kontraktem na sprzęt morski, ma być dokonanie w ramach programu Orka, zakupu nowych okrętów podwodnych. Będą to prawdopodobnie cztery jednostki.

ORP Kormoran. Fot. mat. prasowe MON
ORP Kormoran. Fot. mat. prasowe MON

W czerwcu do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej trafił pierwszy kompanijny moduł ogniowy. W jego skład wchodzi osiem samobieżnych moździerzy kołowych Rak 2017 oraz cztery artyleryjskie wozy dowodzenia. Pochodzi z należącej do Grupy PGZ Huty Stalowa Wola.

Drugi taki moduł przekazano w październiku 12. Brygadzie Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie.

W latach 2018 i 2019 zostaną przekazane po trzy kolejne moduły. Kontrakt obejmuje łącznie dostawę 64 moździerzy i 32 wozów dowodzenia o łącznej wartości ponad 960 mln zł.

Targi Mielce, MSPO 2017 Armatohaubica Krab. Fot. Paweł Pawłowski/PTWP
Targi Mielce, MSPO 2017 Armatohaubica Krab. Fot. Paweł Pawłowski/PTWP

Samobieżne haubice Krab kalibru 155 mm, wchodzące w skład dywizjonowych modułów ogniowych Regina, miały już dawno stać się wyposażeniem wojska, ale opracowane przez Bumar Łabędy podwozia miały mikropęknięcia i sprzęt nie przeszedł wojskowych testów. Trzeba było kupić licencję do koreańskiego Samsunga.

Reginy z Krabami zostały ostatecznie przyjęte do eksploatacji w sierpniu na stan 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.

Prawie 1 mld zł wydano na Pioruny, najnowsze przeciwlotnicze zestawy rakietowe. Pierwsze trafią do wojska w przyszłym roku. Do 2022 roku armia otrzyma 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych. Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci za nie 932 miliony złotych.

Zestaw Piorun. Fot. PGZ
Zestaw Piorun. Fot. PGZ

W maju Inspektorat Uzbrojenia MON i należąca do PGZ spółka Jelcz podpisały umowę dotyczącą wyprodukowania 500 sztuk średniej ładowności samochodów wysokiej mobilności Jelcz 442.32 przeznaczonych dla Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z pakietami logistycznymi i szkoleniowymi. Łączna wartość umowy, uwzględniająca zamówienia gwarantowane oraz zamówienia objęte prawem opcji, wynosi ponad 420 mln zł. 

Jelcz dla wojska. Fot. PGZ
Jelcz dla wojska. Fot. PGZ

Spółka PCO SA podpisała z Inspektoratem Uzbrojenia umowę na dostawę nowoczesnego sprzętu optoelektronicznego wchodzącego w skład indywidualnego wyposażenia żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Trzyletni kontrakt przewiduje, że PCO SA dostarczy Siłom Zbrojnym  przyrządy obserwacyjne i celownicze - między innymi gogle i monokulary noktowizyjne, lornetki termowizyjne oraz celowniki noktowizyjne i termowizyjne do broni strzeleckiej. To sprawdzony sprzęt, który jest już używany przez polskie wojsko.

PCO noktowizory fot. PGZ.jpg
PCO noktowizory fot. PGZ.jpg


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018