Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Brytyjska firma straciła złudzenia. Czas łupków w Polsce się skończył

Autor:  wnp.pl/PAP  |  01-12-2017 06:59
Niegdyś zaliczali się do największych entuzjastów poszukiwania w Polsce gazu łupkowego. Dokonali pierwszego w kraju komercyjnego odkrycia gazu. Teraz stracili złudzenia i zwrócili państwu dwie ostatnie koncesje.

Jak podaje "Puls Biznesu", w środę 29 listopada firma San Leon zwrócił Ministerstwu Środowiska dwie ostatnie koncesje łupkowe z polskiego portfolio - Szczawno oraz Gdańsk W., gdzie jest odwiert Lewino.

Brytyjska spółka w Polsce działa od początku tzw. gorączki łupkowej.
Fot. mat. pras. San Leon Energy

Według gazety, San Leon mógł na nich pracować aż do 2020 r., ale nie znalazł partnera zainteresowanego takim projektem.

- Czas łupków Polsce się skończył - ocenia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Paweł Chałupka, szef polskiej spółki San Leon.

Brytyjska spółka w Polsce działa od początku tzw. gorączki łupkowej. Stałe biuro w Warszawie otworzyła w 2010 r. Rok później rozpoczęła prace nad pierwszym odwiertem w poszukiwaniu gazu łupkowego w naszym kraju. Był to odwiert Lewino 1G2 zlokalizowany jest na koncesji Gdańsk - Zachód. W 2013 r. na tym otworze osiągnięto bardzo obiecujące wyniki zabiegu szczelinowania i przepływy gazu większe od prognozowanych. 
Więcej: San Leon rusza z pierwszym odwiertem łupkowym

Wyniki tych prac były na tyle obiecujące, że w 2014 r. San Leon zrezygnowała z inwestycji w Turcji na rzecz zintensyfikowania poszukiwań surowca w Polsce.
Czytaj więcej: San Leon rezygnuje z Turcji na rzecz polskiego gazu z łupków

Grupa San Leon, oprócz Polski wydobyciem i produkcją ropy naftowej i gazu zajmuje się także w Irlandii, we Włoszech, Maroku, Holandii oraz Ameryce Północnej.

Spółka została założona w 1995 r. W październiku 2007 r. kupiła pierwsze aktywa w sektorze wydobywczym w Maroku. Siedzibą spółki jest Dublin, a biuro zarządu i biura operacyjne znajdują się w Londynie, Warszawie, we Włoszech oraz w Denver. Od września 2008 r. spółka notowana jest na giełdzie w Londynie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018