Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Naimski: PGNiG zabukował z Baltic Pipe gaz za 8,1 mld zł

Autor:  wnp.pl/PAP  |  04-12-2017 14:44
Podczas procedury Open Season PGNiG zabukował z Baltic Pipe gaz za 8,1 mld zł. - Z tego co wiemy, nikt inny się nie zgłosił i to jest bardzo dobrze - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreśla, że to bardzo dobrze, że nikt inny nie zgłosił podczas procedury Open Season Baltic. Pipe.
Fot. PTWP
Planowany gazociąg Baltic Pipe, łączący polski i duński system przesyłu gazu, ma mieć przepustowość 10 mld m sześc. rocznie. Ma być gotowy do października 2022 r.
Źródło: mat. pras.
Źródło: mat. pras.

PGNiG zabukował gaz za 8,1 mld zł z możliwych 9 mld, bo - jak wyjaśnił Naimski - według unijnych regulacji 10 proc. przepustowości gazociągu zawsze musi być wolnodostępne dla potencjalnych chętnych.

Jak dodał, na przełomie grudnia i stycznia PGNiG podpisze dwa 15-letnie kontrakty przesyłowe - z duńskim operatorem systemu przesyłowego Energinet. dk i polskim operatorem Gaz System.

- To oznacza, że kolejne punkty w tym dość skomplikowanym harmonogramie wykonania tej inwestycji (budowy Baltic Pipe) pozostają pozytywnie zrealizowane. Harmonogram jest bardzo napięty, ale realizowany - pokreślił.

Według rządowych planów, do grudnia 2018 r. zostanie podjęta ostateczna decyzja inwestycyjna, a inwestorzy podpiszą umowy o budowę.

Morski gazociąg systemowy to część strategicznego projektu infrastrukturalnego, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport błękitnego paliwa ze złóż w Norwegii na rynki duński i polski, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach. Promotorami projektu są firmy Gaz - System z Polski oraz operator systemu przesyłu gazu w Danii Energinet. Zakończona w październiku br. druga faza tzw. procedury Open Season dla Baltic Pipe potwierdziła zainteresowanie rynku tym projektem.

Część podmorska projektu Baltic Pipe obejmuje budowę około 260-310-km odcinka dwukierunkowego gazociągu podmorskiego łączącego wybrzeże Danii i Polski.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018