Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Jakie zmiany na stacjach spowoduje ustawa o biopaliwach?

Autor:  Karolina Mózgowiec, jk, polskieradio.pl  |  05-12-2017 08:51
W ciągu trzech lat państwa unijne mają zapewnić 10-ciu procentowy udział energii odnawialnej w transporcie. Większość z tego ma przypadać na biopaliwa i biokomponenty.

  • Udział biokomponentów w paliwach ma wzrosnąć.
  • Walka z wyłudzeniami VAT ma być skuteczniejsza.
  • Większość przepisów ma wejść w życie na początku 2018 roku.

Udział biokomponentów w paliwach ma wzrosnąć.
Fot. Shutterstock

Dla kierowców nie będzie rewolucji. Udział biokomponentów w paliwach, które tankujemy na stacjach, pozostanie mniej więcej na tym samym poziomie, jaki był zaplanowany do tej pory: - Zapotrzebowanie na biopaliwa na 2017, 2018 i 2019 rok zostanie ustalone na tym samym poziomie jak w rekordowym roku 2016 i wyniesie ok. 250 tys. t bioetanolu i ponad 1,1 mln t estru.​ - zapewnia Tomasz Panczyszyn z Ministerstwa Energii. I dodaje, że zmiana przepisów nie będzie mieć wpływu na ceny paliw. 

Dziś paliwa sprzedawane na stacjach muszą zawierać niecałe 6 procent biokomponentów. Ten udział ma się stopniowo zwiększać do 8,5 procent.​ Po nowelizacji przepisów producenci i sprzedawcy paliwa będą mogli jednak wyrobić tylko 85 procent normy, a w zamian zapłacić opłatę zastępczą. Niepokoi to Łukasza Kozłowskiego z Pracodawców RP. Jego zdaniem, zamiast zwiększenia udziału biokomponentów w paliwach, będzie on zmniejszony.

Producenci biopaliw wyjdą jednak na swoje dzięki skutecznej walce z szarą strefą. Jak mówi Adam Stępień z Krajowej Izby Biopaliw, dzięki uszczelnieniu systemu i wprowadzeniu pakietu paliwowego, sprzedaż paliw wzrosła o 20 procent.

Nowe narzędzie do walki z wyłudzeniami VAT


Nowelizacja wprowadza też kolejny mechanizm, który pozwoli na walkę z wyłudzeniami VAT-u w postaci zobligowania stosowania 5-procentowej stawki dla wytwórców estrów metylowych.

- To wykluczy tzw. oleje techniczne, których rynek został wykreowany w celu oszustw VAT - mówi Adam Stępień.

Zmiana przepisów otwiera też furtkę do stosowania zaawansowanych biopaliw - dodaje Leszek Wieciech, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Jak tłumaczy, pozwoli to na korzystanie ze zużytego oleju kuchennego, tłuszczy zwierzęcych, odpadu przemysłu cukierniczego, czyli ekologicznych surowców do produkcji biopaliw. W 2020 roku wreszcie będzie też dopuszczona produkcja ​uwodornionych olejów roślinnych w technologii współuwodornienia. - To jest na prawdę ekologiczny substystut diesla - podkreśla Leszek Wieciech.

Większość zapisów znowelizowanej ustawy o biopaliwach i biokomponentach ma wejść w życie na początku przyszłego roku. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do wymagań unijnych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018