Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Nowy rozdział współpracy UE i NATO

Autor:  wnp.pl/PAP  |  05-12-2017 21:15
Wynosimy naszą współpracę na zupełnie nowy poziom - oświadczył we wtorek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na zakończenie pierwszego dnia obrad ministrów spraw zagranicznych Sojuszu, poświęconego zacieśnieniu współpracy z Unią Europejską.

  • Konieczność współpracy UE i NATO wynika choćby z faktu, że ponad 90 proc. obywateli UE to jednocześnie obywatele krajów należących do Sojuszu.
  • Stoltenberg i Mogherini podkreślali, że współpraca obydwu organizacji w dziedzinie obronności przynosi bardzo wymierne efekty.
  • Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczy minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Fot. NATO

Oprócz szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini, w spotkaniu uczestniczyli również ministrowie ze Szwecji i Finlandii - krajów nienależących do Sojuszu, z którymi ze względu na rosnące zagrożenie ze strony Rosji NATO prowadzi obecnie najbardziej zaawansowaną współpracę spośród wszystkich państw partnerskich.

Podsumowując obrady, Stoltenberg podkreślił, że konieczność współpracy UE i NATO wynika choćby z faktu, że ponad 90 proc. obywateli UE to jednocześnie obywatele krajów należących do Sojuszu.

- Znajdujemy się w takiej samej sytuacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i musimy stawiać czoła tym samym wyzwaniom - argumentował.

Przypomniał jednocześnie, że obecne obrady ministrów to bezpośredni efekt deklaracji, jaką NATO i UE podpisały podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w lipcu 2016 r.

Z kolei Mogherini zaznaczyła, że spotkanie jest także kolejnym etapem przyjętego w grudniu 2016 r. 42-punktowego programu działań, który obejmuje m.in. operacje morskie, obronę przed cyberatakami czy badania naukowe w dziedzinie uzbrojenia.

- Wzmocnienie zdolności obronnych UE stanowi jednoczesne wzmocnienie zdolności obronnych NATO - powiedziała - Jestem dumna, że udało nam się wprowadzić w życie możliwości przewidziane w Traktacie Lizbońskim.

Podczas wspólnego wystąpienia Stoltenberg i Mogherini podkreślali, że współpraca obydwu organizacji w dziedzinie obronności przynosi bardzo wymierne efekty. Jako dowód postępów wymienili m.in. utworzenie w październiku Centrum Przeciwdziałania Zagrożeniom Hybrydowym w Helsinkach, przeprowadzone w ubiegłym tygodniu połączone ćwiczenia obrony przed cyberatakami - jedne z największych w historii - czy wspólne działania przeciwko przemytnikom migrantów w ramach operacji "Sophia" na Morzu Śródziemnym.

Na wtorkowym spotkaniu, ministrowie postanowili o rozszerzeniu dotychczasowych ram współpracy o trzy dodatkowe obszary.

Pierwszy z nich to kwestia mobilności. Wiąże się ona przede wszystkim z wypracowaniem odpowiednich procedur ułatwiających szybkie przerzucanie oddziałów pomiędzy poszczególnymi krajami, zapewnieniem środków do takiego przerzutu oraz stworzeniem solidnej infrastruktury komunikacyjnej, po której wojskowe transporty mogłyby się odpowiednio szybko poruszać.

O sprawach tych przedstawiciele obydwu organizacji rozmawiali już wstępnie w ciągu kilku ostatnich tygodni, dziś uznano je za priorytet wspólnych działań.

Drugim obszarem jest walka z terroryzmem, w ramach której zdecydowano o znaczącym zwiększeniu wymiany informacji, w tym z krajami partnerskimi.

Trzecim obszar to zwiększenie roli kobiet w utrzymywaniu pokoju i bezpieczeństwa przez NATO i Unię Europejską.

Na wszystkie trzy obszary składają propozycje 34 konkretnych praktycznych działań, m.in. wzmacnianie komunikacji strategicznej, odporności na ataki, współpraca w operacjach morskich, czy wspólne wojskowe ćwiczenia NATO i UE. Ich szczegóły będą dopracowywane przez państwa członkowskie w najbliższym czasie.

Drugi dzień obrad ministrów Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie poświęcony stosunkom z Gruzją i politycznym przygotowaniom do szczytu NATO planowanego na 11-12 lipca 2018 r.

Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczy minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018