Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Ambasador Francji: Sprawa caracali nadszarpnęła nasze zaufanie do Polski

Autor:  PAP/rs  |  06-12-2017 07:33
- To nie był zwykły kontrakt, ale propozycja strategicznego partnerstwa - mówi ambasador Francji Pierre Lévy.

Ambasador Francji pytany przez "Rzeczpospolitą" o wizytę premier Beaty Szydło we Francji stwierdził, że ta wizyta rzeczywiście przebiegała bardzo dobrze. - Pozwoliła na wznowienie dialogu na najwyższym szczeblu, czego my, ale także Polska - bo to premier Szydło poprosiła o spotkanie z prezydentem - pragniemy - powiedział Pierre Lévy.

- Sprawa caracali nadszarpnęła nasze zaufanie do Polski - mówi ambasador Francji Pierre Lévy.
Fot. mat. pras. Airbus Helicopters

Dodał, że: - Nie ukrywaliśmy tego, co nas dzieli, ale zachowując szacunek dla stanowiska drugiej strony, szukaliśmy tego, co może nas zbliżyć. Pracujemy nad wypełnieniem naszych relacji treścią na przyszłość.

Pytany czy Polska i Francja zrozumiały, że potrzebują siebie na wzajem, powiedział, że "sprawa caracali (śmigłowców dla polskiej armii - przyp. red.) nadszarpnęła nasze zaufanie do Polski". Ambasador ocenił, że "to nie był zwykły kontrakt, ale propozycja strategicznego partnerstwa. Ale dziś wszyscy zdajemy sobie sprawę, że są rzeczy fundamentalne, które nas łączą. Jesteśmy razem w Unii, a to oznacza, że mamy wspólną przyszłość, nawet jeśli teraz niekoniecznie widzimy ją tak samo".

Pierre Lévy nawiązał również do kampanii wyborczej prezydenta Macrona w której mocno podkreślał przywiązanie do Unii Europejskiej. - To tym ważniejsze, że w kampanii wyborczej prezydent Macron bardzo mocno akcentował przywiązanie do Unii Europejskiej. Jesteśmy sojusznikami w NATO. Mamy też bardzo rozwinięte stosunki gospodarcze z wymianą handlową na poziomie 17 miliardów euro, a także długą historię relacji dwustronnych opartych na głębokiej przyjaźniej obu narodów - powiedział ambasador.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018