Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Huta Pokój buduje stalową konstrukcję warszawskiej Rotundy

Autor:  wnp.pl (PIM)  |  06-12-2017 08:50  |  aktualizacja: 06-12-2017 08:53
Pierwsze elementy ważącej pół tysiąca ton konstrukcji produkowanej w Rudzie Śląskiej są już w Warszawie. Całość ma stanąć do lutego.

  • Nowa Rotunda ma łączyć funkcje bankowe i miejskie. Powstanie w niej multimedialna oranżeria.
  • Stalowa konstrukcja budynku ma zewnętrznie przypominać starą Rotundę.
  • Huta Pokój z Rudy Śląskiej jako główny jej wykonawca zapewnia też montaż całości.

Nowa rotunda w Warszawie.
Fot. Wizualizacja

Rotunda banku PKO przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi, jeden najbardziej rozpoznawalnych architektonicznie obiektów stolicy, została poddana rewitalizacji. Nowy, stalowy szkielet Rotundy będzie się składał łącznie z 21-tonowego słupa o wysokości ponad 13,5 metra, 13 słupów obwodowych podziemnych wysokości 3,5-4 metrów i 48 słupów obwodowych naziemnych, których wysokość wyniesie 11-13 metrów, oraz stalowej korony. Cała konstrukcja, w której znajdą się także drobniejsze elementy stalowe, będzie ważyła ponad 500 ton.

- Technologicznie i wytwórczo jest to ciekawa i zarazem wymagająca konstrukcja. Realizując ten projekt będziemy starali się wykorzystać możliwości synergii w ramach Grupy Kapitałowej Węglokoks np. część blach wyprodukuje dla nas Walcownia Blach Batory w Chorzowie, która niedawno została przejęta przez Węglokoks - mówi Witold Wójcicki, prezes zarządu Huty Pokój, która zbuduje nowy szkielet budynku.

Pierwsze gotowe elementy wyjechały z Rudy Śląskiej do Warszawy już w połowie listopada. Zgodnie z harmonogramem prac słupy w części podziemnej oraz słup centralny, mają zostać zamontowane jeszcze w grudniu. Cała stalowa konstrukcja Rotundy ma być gotowa do lutego przyszłego roku.

- To dla nas spore wyzwanie logistyczne, bo wszystkie słupy są przewożone na miejsce budowy w całości. Huta Pokój jako główny wykonawca konstrukcji zapewnia też montaż całości. Większość elementów stalowych, oprócz zabezpieczenia antykorozyjnego, zostanie zabezpieczona specjalną farbą przeciwpożarową - zdradza Tomasz Stogniew, prowadzący projekt ze strony Huty Pokój .

Grupa Kapitałowa Huty Pokój  ma już na swoim koncie wiele prestiżowych realizacji krajowych i zagranicznych. W Rudzie Śląskiej powstała m.in. konstrukcja fasady stadionu Green Point w Kapsztadzie, wybudowanego na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w RPA czy konstrukcja stalowa dla Elektrowni Eesti Energia Narva w Estonii. W kraju huta wyprodukowała część fasady i wiązary dachowe hali lotniska we Wrocławiu, most kolejowy Na Martwej Wiśle - przetransportowany i posadowiony na przyczółkach w unikatowej technologii bezpośrednio z barki, elementy konstrukcji rewitalizowanego po pożarze Mostu Łazienkowskiego czy też konstrukcję nośną dachu Stadionu Śląskiego.

- Wracamy do pięknej tradycji Huty Pokój czyli realizacji wielkich konstrukcji, przeznaczonych dla szerokiego spektrum odbiorców - dodaje Witold Wójcicki. Huta Pokój od niedawna realizuje nową strategię rozwoju, której ważnym elementem jest rozwijający się rynek konstrukcji stalowych, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Gmach słynnej warszawskiej Rotundy budowano przez całe lata 60: od 1960 do 1969 roku. Budynek już raz był odbudowywany  - po wybuchu gazu  w lutym 1979 roku. Zginęło wówczas 49 osób, a 110 odniosło rany. Budynek został w znacznym stopniu zniszczony.

Po odbudowie, do 23 grudnia 2016 roku w budynku znajdował się Oddział 3 PKO Banku Polskiego. W 2017 roku ruszyła rewitalizacja obiektu ze względu na jego zły stan techniczny.

Po przebudowie budynek nadal będzie pełnił funkcje bankowe (w podziemnej części i na parterze), ale jego piętro zostanie przeznaczone na przestrzeń publiczną, nazwaną Salonem Warszawskim. Będzie to oranżeria z dostępem do Internetu i miejscami do ładowania baterii urządzeń multimedialnych. Obok powstanie plac miejski, wyłożony granitowymi płytami.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018