Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Ukraińska prokuratura wysłała list gończy za Saakaszwilim

Autor:  PAP/rs  |  06-12-2017 11:55
Prokuratura Generalna Ukrainy wysłała list gończy za byłym prezydentem Gruzji i przywódcą opozycyjnej ukraińskiej partii Ruch Nowych Sił Micheilem Saakaszwilim - oświadczył w środę rzecznik prokuratury Andrij Łysenko.

Polityk ścigany jest z artykułu kodeksu karnego mówiącego o "współpracy z organizacjami przestępczymi i ukrywaniu działalności przestępczej" - napisał Łysenko na Facebooku.

Ukraińskie władze poszukują Saakaszwilego w związku z podejrzeniem o finansowanie prowadzonych przez niego manifestacji antyrządowych przez otoczenie obalonego w 2014 roku prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Prokurator generalny Jurij Łucenko oświadczył we wtorek, że Saakaszwili przyjął pół miliona dolarów od ukrywającego się poza granicami Ukrainy młodego oligarchy Serhija Kurczenki. Za rządów Janukowycza uważany był on za skarbnika prezydenckiej rodziny.

Władze Ukrainy zatrzymały we wtorek byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, który - jak oświadczył jeden z jego adwokatów - podejrzewany jest o udział w przygotowaniach do zamachu stanu. Jednak zwolennicy Saakaszwilego uwolnili go z furgonetki SBU.

Zobacz: Micheil Saakaszwili szykował zamach stanu?

W środę Saakaszwili miał stawić się w prokuraturze na przesłuchanie. Jednak tego nie zrobił.

Były prezydent Gruzji twierdzi, że zarzuty te są sfabrykowane. W środę polityk przemawiał do swoich zwolenników, którzy od kilku tygodni mieszkają w miasteczku namiotowym przed parlamentem w Kijowie. Domagają się tam ustąpienia prezydenta Petra Poroszenki, którego Saakaszwili oskarża o korupcję.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018