Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Dlaczego gaz w Polsce na razie nie będzie drożał?

Autor:  wnp.pl (DM)  |  06-12-2017 13:00
Kluczowy dostawca gazu w Polsce PGNiG Obrót Detaliczny wniósł o utrzymanie obecnego poziomu cen na gaz dla krajowych konsumentów. Jak to tłumaczy spółka?

Jak zaznacza Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG odpowiedzialny w spółce za kwestie handlowe, perspektywy dla światowych rynków ropy i gazu - w związku z przedłużonymi porozumieniami o ograniczeniu wydobycia światowych producentów ropy naftowej (OPEC i Rosja) - są krótkoterminowo niejednoznaczne. -  Jednak dzięki aktywnym działaniom PGNiG SA na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski, skutkującym nadchodzącymi dostawami LNG na warunkach rynkowych m.in. z Kataru i USA, można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać stabilnej sytuacji na rynku gazu w Polsce w najbliższych miesiącach.

Fot. Shutterstock.com

Warto jeszcze dodać, że utrzymanie obecnych cen to także dobry krok wizerunkowy. PGNiG chwalił się w ostatnim czasie kontraktem na LNG z USA. Ewentualna podwyżka cen od nowego roku mogłaby być wiązana z tą decyzją. Zamrożenie cen jest wiece dla spółki korzystne.

PGNiG Obrót Detaliczny w poniedziałek wieczorek poinformowało, iż złożyło do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek taryfowy o utrzymanie od 1 stycznia 2018 roku dotychczasowych cen za paliwo gazowe.

W przypadku zaakceptowania taryfy przez prezesa URE, zgodnie ze złożonym 5 grudnia 2017 roku wnioskiem do URE, cena gazu dla blisko 6,5 mln gospodarstw domowych będących klientami PGNIG Obrót Detaliczny - odbiorców korzystających na co dzień z błękitnego paliwa do przygotowania posiłków, ogrzewania wody i domów - nie zmieni się. Spółka wnioskuje, aby taryfa utrzymująca dotychczasowe ceny i stawki opłat obowiązywała w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2018 roku.

Więcej o decyzji PGNiG czytaj: Gaz nie podrożeje. Na razie

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018