Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Nowelizacja ustawy o biokomponentach nie ograniczy wyłudzeń VAT

Autor:  wnp.pl (PA)  |  06-12-2017 12:43  |  aktualizacja: 06-12-2017 13:11
Nowe przepisy o biokomponentach nie wpłyną na ograniczenie szarej strefy, natomiast znacząco utrudnią prowadzenie działalności ich producentom - ostrzegają Pracodawcy RP.

  • Zakaz używania do produkcji biokomponentów biomasy, przy dostawie której użyta została stawka podatku wyższa niż 5 proc., nie ograniczy wyłudzeń podatku VAT - oceniają Pracodawcy RP.
  • Wynika to stąd, że przepis miałby dotyczyć jedynie producentów biokomponentów, którzy są ostatnim ogniwem w łańcuchu transakcji.
  • W praktyce większość wyłudzeń VAT odbywa się na wcześniejszych etapach obrotu.
  • Efektem zmiany będzie natomiast uprzywilejowana pozycja dla największych podmiotów na rynku.

Zdaniem Pracodawców RP zmiany w ustawie o biopaliwach nie ograniczą wyłudzeń VAT.
Fot. Shutterstock

Projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych przewiduje szereg istotnych zmian, które m.in. mają zapobiegać wyłudzeniom VAT z budżetu państwa. Ministerstwo Energii zaproponowało na przykład wprowadzenie zakazu używania do produkcji biokomponentów takiej biomasy, dla której przy dostawie użyta została stawka podatku wyższa niż 5 proc.

Pracodawcy RP oceniają jednak, że to rozwiązanie nie ograniczy wcale skali nieprawidłowości w obrocie olejem rzepakowym, w przeciwieństwie np. do monitorowania przewozu towarów wrażliwych, obowiązującego od września br., które znacząco zmniejszyło szarą strefę.

Dlaczego zakaz nabywania oleju ze stawką VAT wyższą niż 5 proc. będzie nieefektywny? Bo dotyczy wyłącznie producentów biokomponentów. Producenci są jednak de facto ostatnim ogniwem w łańcuchu transakcji. Nabywają olej rzepakowy do produkcji, a następnie wytworzone z niego biokomponenty sprzedają bezpośrednio do koncernów paliwowych, które później dodają je do oleju napędowego. Wcześniej jednak występują inni uczestnicy obrotu, czyli tłocznie oleju oraz pośrednicy w obrocie tym towarem, których proponowany przez Ministerstwo Energii zakaz nie obejmuje. Będą oni mogli bez przeszkód nabywać oleje ze stawką 23 proc. VAT. Następnie, po poddaniu oleju procesowi tzw. „degummingu”, powodującego jego oczyszczenie, będą mogli sprzedawać go jako olej jadalny ze stawką 5 proc.  VAT.

Tymczasem w praktyce, zdaniem organizacji przedsiębiorców, jeśli dochodzi do wyłudzenia podatku VAT, to zwykle na „wczesnych” etapach obrotu, przy wykorzystaniu tzw. ,,znikającego podatnika”. Po nabyciu towaru w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej taki podatnik-słup nie odprowadza należnego podatku VAT z tytułu dalszej odsprzedaży. To sprawia, że nowe przepisy nic nie zmieniają w głównych mechanizmach wyłudzeń VAT.

Zdaniem Pracodawców RP zaproponowana w nowelizacji zmiana spowoduje jedynie, że największe podmioty posiadające nowoczesne instalacje zyskają uprzywilejowaną pozycję na rynku, marginalizując lub nawet eliminując z niego mniejszych polskich producentów oleju rzepakowego czy producentów biokomponentów. Wynika to wprost z tego, że nie wszystkie tłocznie dysponują instalacjami do wytwarzania oleju jadalnego, a zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, tylko taki może być objęty stawką 5 proc. VAT. Tym samym tłocznie, które nie są w stanie wyprodukować oleju jadalnego zostaną pozbawione możliwości sprzedaży swojego produktu do producentów biokomponentów. W ten sposób mniejsze tłocznie prawdopodobnie stracą rację bytu i znikną z rynku, bądź zostaną wykupione przez największe podmioty działające w branży.

 Pracodawcy RP przekonują, że do produkcji biokomponentów nie trzeba wcale używać olejów jadalnych, które z definicji powinny być przecież przeznaczone do spożycia, a nie na cele przemysłowe, w tym do produkcji biopaliw.

Dziś paliwa sprzedawane na stacjach muszą zawierać niecałe 6 procent biokomponentów. Ten udział ma się stopniowo zwiększać do 8,5 procent.​ Po nowelizacji przepisów producenci i sprzedawcy paliwa będą mogli jednak wyrobić tylko 85 procent normy, a w zamian zapłacić opłatę zastępczą.

Czytaj również: Nowelizacja ustawy o biopaliwach tworzy fikcję oraz Zmiany w ustawie o biopaliwach uderzą nie tylko w przedsiębiorców.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018