Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Specjalne konsole w nowej wytwórni poliamidu Grupy Azoty

Autor:  wnp.pl (DM)  |  06-12-2017 14:53  |  aktualizacja: 06-12-2017 17:15
W nowej wytwórni poliamidu w tarnowskich zakładach Grupy Azoty zastosowano specjalny system sterowania. To rodzaj przenośnych konsol, jakie pracownicy mają podczas wykonywania swoich obowiązków.

  • Szybszy dostęp do sterowania jest kluczowy w złożonych procesach produkcyjnych.
  • Pracownicy zamiast wracać do sterowni, mogą natychmiast ingerować w produkcję.

Fot. mat. pras.

- Pulpity umożliwiają operatorom swobodne poruszanie się po sterowanej instalacji, bez utraty informacji o prowadzonym procesie. Komunikacja pomiędzy przenośnymi jednostkami a centralnym systemem odbywa się poprzez sieć bezprzewodową - wyjaśnia Remigiusz Rabsztyn z Dywizji Automatyki Przemysłowej ABB w Polsce, która dostarczyła to nietypowe rozwiązanie.

Co ciekawe, konsole są wykonane w technologii przeciwwybuchowej - mogą być więc stosowane w strefach, w których występują zagrożenia związane z niebezpiecznymi substancjami.

Dlaczego możliwość natychmiastowego ingerowania w proces produkcji jest dla Azotów tak istotna?

Więcej o tarnowskiej wytwórni poliamidu: Otwarcie nowej wytwórni poliamidu w Grupie Azoty

Dlaczego jest ważna dla całej Grupy Azoty: Nowa instalacja poliamidu w Tarnowie ważna dla całej Grupy Azoty

Produkcja poliamidu to złożony proces, zależny od wielu powiązanych ze sobą instalacji, co zwiększa ryzyko nieplanowanych przestojów. Dodatkowo, system zainstalowano w układzie redundantnym. Oznacza to, że w przypadku zakłócenia działania podstawowego układu, automatycznie włączy się rezerwowy, a linia produkcyjna będzie działać nieprzerwanie.

Połączone systemy sterowania linią produkcyjną i transportem pneumatycznym w Wytwórni Poliamidów II są obecnie największym tego typu rozwiązaniem w zakładach Grupy Azoty.

Poliamid 6 (PA 6) to popularne, termoplastyczne tworzywo konstrukcyjne, które dzięki m.in. wysokiej wytrzymałości oraz odporności cieplnej pozwala zastępować metale i ich stopy. Jest wykorzystywany głównie w motoryzacji, elektrotechnice, medycynie i włókiennictwie. Grupa Azoty, chcąc zwiększyć jego produkcję, zainwestowała 320 mln zł w budowę Wytwórni Poliamidów II. Dzięki temu możliwe było zwiększenie produkcji związku z około 90 tys. do około 170 tys. ton.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest także kluczowym wytwórcą takich produktów jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO oraz biel tytanowa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018