Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Może ruszać budowa dużego gazociągu za pół miliarda

Autor:  wnp.pl/PAP  |  06-12-2017 16:58  |  aktualizacja: 06-12-2017 17:39
Kolejny element Korytarza Gazowego Północ-Południe wkracza w fazę realizacji. 237 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymał projekt budowy gazociągu Strachocina-Pogórska Wola. W przyszłości rura ta ma się stać elementem środkowoeuropejskiego Korytarza Gazowego.

  • Gazociąg ma mieć prawie 100 km, średnicę 1000 mm i przebiegać przez tereny 13 gmin.
  • Całkowity koszt szacowany jest na 520 mln zł.
  • Zakończenie budowy planowane jest na 2020 r.

Fot. Gaz-System

Inwestorem jest operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System, który poinformował o podpisaniu umowy na dofinansowanie projektu z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym. To instytucja wdrażającą POIiŚ w perspektywie 2014-2020.

Jak podkreślił Gaz-System, nowy gazociąg ma stanowić element polskiej części europejskiego korytarza gazowego Północ-Południe, który ma połączyć terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem LNG w Chorwacji. Według polskiego operatora gazociąg poprawi warunki techniczne i bezpieczeństwo przesyłania gazu w rejonie południowo-wschodniej Polski. Umożliwi też przesył gazu na Podkarpacie oraz na Słowację z wykorzystaniem projektowanego interkonektora Polska-Słowacja, a także w stronę Ukrainy. Gaz będzie mógł też płynąć bezpośrednio z podziemnego magazynu Strachocina w kierunku zachodnim.

Gaz-System ocenia, że budowa gazociągu znacznie zmniejszy koszty pracy polskiego systemu przesyłowego gazu poprzez skrócenie trasy transportu importowanego gazu. Inwestycja ma też sprzyjać rozwojowi rynku gazu w rejonie południowej Polski, szczególnie jeśli chodzi o elektrownie i elektrociepłownie. Parametry poboru gazu z sieci tego typu obiektów powodują znaczące blokowanie przepustowości istniejącego systemu, albo wręcz uniemożliwiają dostawę.

Źródło: Gaz-System
Źródło: Gaz-System

Projekt Strachocina-Podgórska Wola jest kolejną inwestycją w sieć przesyłową gazu, która otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W perspektywie finansowej 2014-2020 dofinansowanie dostały m.in. projekty budowy gazociągów Lwówek-Odolanów, Zdzieszowice-Wrocław, Czeszów-Kiełczów, Czeszów-Wierzchowice, Hermanowice-Strachocina oraz budowa tłoczni Jeleniów II.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018