Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Umowa Grupy Azoty i CTL Logistics

Autor:  wnp.pl (DM)  |  06-12-2017 17:09  |  aktualizacja: 06-12-2017 17:29
Od 1 stycznia 2018 roku wszystkie spółki zarządzające bocznicami w Grupie Azoty znajdą się w strukturach firmy. Konsolidatorem usług bocznicowych jest Grupa Azoty Koltar.

  • Zarządcą usług bocznicowych w Grupie Azoty będzie Koltar.
  • Przejęcie kontroli nad bocznicami to element strategii Grupy

Fot. mat. pras.

 Grupa Azoty podpisała w środę 6 grudnia porozumienie z CTL Logistics ws. m.in. przejęcia spółek celowych, a tym samym konsolidacji działalności bocznic w Kędzierzynie i Puławach.

 - Konsolidacja to jeden z fundamentów zaktualizowanej w maju strategii Grupy Azoty. Wszędzie tam, gdzie pozwoli ona na wykorzystanie efektu synergii, wzmocnienie organizacji i korzyści dla całej Grupy oraz akcjonariuszy, konsolidacja będzie realizowana. Grupa Azoty chcąc pozostać kluczowym graczem na konkurencyjnym rynku chemicznym w Polsce i Europie nie może sobie w najmniejszym stopniu pozwolić na pozostawanie w tyle pod względem modeli zarządzania, sprawności i efektywności organizacji – powiedział Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty. 

Dzierżawione dotychczas bocznice od 1 stycznia 2018 roku wracają w struktury właściciela, czyli poszczególnych zakładów w Policach, Kędzierzynie i Puławach. Zgodnie z decyzjami zarządów spółek operatorem bocznic w Grupie Azoty zostaje Grupa Azoty Koltar. 

CTL nadal jednak będzie współpracował z Grupą Azoty.

Więcej o sytuacji CTL Logistics: Niezależni przewoźnicy kolejowi upomnieli się o swoje
O sytuacji na kolei tu: Koleje towarowe w Polsce z najlepszym wynikiem od 6 lat

Podpisane porozumienie przeszło proces konsultacji z pracownikami przejmowanych spółek.

Zmianom w zakresie podmiotów obsługujących bocznice kolejowe towarzyszą zmiany w przepisach polskiego prawa. Zmiana ustawy kolejowej wprowadza rozdzielenie funkcji - zarządca bocznicy nie może być jej operatorem. Równolegle, niezależnie od zmian w ustawie, dobiegły końca dotychczasowe umowy na obsługę bocznic.

Co więcej, w głównych spółkach Grupy Azoty mocno kontestowane było oddanie zarządzania bocznicami firmom spoza Grupy.

Grupa CTL Logistics jest międzynarodowym koncernem logistycznym działającym od 1992 r. na rynku polskim i w krajach europejskich. Swoim klientom oferuje kompletny produkt logistyczny obejmujący transport kolejowy towarów masowych (tj. węgiel, koks, kruszywa, złom i inne), kontenerów, paliw i chemii, transport samochodowy, spedycję, dzierżawę wagonów oraz obsługę bocznic.

Grupa Azoty to czołowy europejski producent nawozów. Firma produkuje także szereg innych związków chemicznych. Siedziba spółki znajduje się w Tarnowie, główne zakłady także w Kędzierzynie, Policach i Puławach.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018