Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

ArcelorMittal rekrutuje, ale kandydatów brakuje

Autor:  pulsHR.pl (Agnieszka Widera-Ciochoń)  |  07-12-2017 06:27
Branża hutnicza rekrutuje na potęgę, bo zmaga się z problemem luki pokoleniowej. W ciągu 5 lat tylko z zakładów ArcelorMittal może odejść ok. 2 tys. osób. O tym, jak hutniczy koncern radzi sobie w Polsce z brakiem rąk do pracy, mówi w rozmowie z PulsHr.pl Monika Roznerska, dyrektor personalna w ArcelorMittal Poland.

- Z perspektywy czasu można powiedzieć, że gdybyśmy wcześniej przewidzieli, jak zmieni się sytuacja w sektorze, jak trudne będzie za jakiś czas pozyskanie z rynku pracy młodych adeptów zdolnych i skłonnych do podjęcia pracy w sektorze hutniczym, może inaczej ułożylibyśmy nasze programy restrukturyzacyjne - mówi serwisowi PulsHr.pl Monika Roznerska  dyrektor personalna w ArcelorMittal Poland.

Trzeba kreować w tej chwili pozytywne skojarzenia dla pracownika fizycznego w Polsce - twierdzi dyrektor personalna w ArcelorMittal Poland (
fot. Krzysztof Matuszyński)

Jej zdaniem trudno dziś o dobrego fachowca. 

- Trzeba odbudować etos pracy fizycznej i lepiej zorganizować lokalny system szkolnictwa zawodowego. Być może warto też pomyśleć o innej współpracy z urzędami pracy - wylicza.

Średnia wieku pracowników zakładów ArcelorMittal wynosi 49 lat. Większość pracowników ma powyżej 45 lat, do tego w ciągu następnych 5 lat odejdzie na emeryturę ok. 2 tys. osób.

- Podejrzewam, że powinniśmy przygotowywać się do rekrutacji średniorocznej na poziomie przynajmniej 200 osób. Niepokojące jest jednak to, że oferta, popyt z naszej strony nie spotyka się z podażą kandydatów - mówi Monika Roznerska i dodaje, że postęp w obszarze automatyki czy robotyki nie pozwoli na wyeliminowanie pracy ludzkiej.

- Niektórzy twierdzą, że za kilka lat nawet 50 proc. aktualnych stanowisk pracy będzie można obsadzić maszynami i nic się nie stanie; ja tak optymistycznie tego nie widzę - stwierdza.

O tym, jakie rekrutacje ArcelorMittal Poland planuje jeszcze w tym roku, na jakie stanowiska, czytaj w pełnym wywiadzie z Moniką Roznerską w serwisie PulsHr.pl.Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018