Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Rynek mocy dał moc spółkom energetycznym

Autor:  wnp pl (AS)  |  07-12-2017 16:55  |  aktualizacja: 07-12-2017 17:10
Uchwalona w środę przez Sejm ustawa o rynku mocy dała wiatr w żagle spółkom energetycznym. Ich akcje drożały podczas czwartkowej sesji ponad 5 proc.

Ustawa o rynku mocy zaskoczeniem nie była – bo mówiono o niej od wielu miesięcy – a jednak dała bardzo pozytywny impuls spółkom energetycznym, które na czwartkowej sesji mocno drożały. WIG-Energetyka około godziny 16 rósł o około 5 proc., a prym we wzrostach wiodły państwowe koncerny energetyczne, które na ustawie skorzystają najbardziej. Na zamknięciu w czwartek kurs Tauronu poszedł w górę o 5,54 proc., Enei o 5,35 proc., PGE o 5,79 proc., a Energi o 5,77 proc.

Zobacz też: Ustawa o rynku mocy w Sejmie. Czas decyzji o modelu rynku energii w Polsce

Wcześniej analitycy wskazywali, że najbardziej na ustawie skorzystają PGE, Tauron i Enea, które mają najwięcej źródeł węglowych. Zgodnie z intencją Ministerstwa Energii budżet płatności mocowych ma sięgać 4 mld zł, ale będzie to neutralizowane likwidacją mechanizmu ORM i spadkiem cen hurtowych. Dla koncernów energetycznych oznacza to stabilizację finansową w obliczu ogromnych wyzwań inwestycyjnych.

Zobacz też: Sejm przyjął ustawę o rynku mocy

- W naszym ostatnim raporcie szacowaliśmy efekt netto dla spółek giełdowych na około 1,7 mld zł. Kluczowe będą jednak finalne parametry przyszłorocznych aukcji (cena za moc, popyt z PSE) oraz podział aktywów na stare, modernizowane i nowe, co wpłynie na wysokość i okres płatności w poszczególnych Grupach (będzie mieć to znaczenie, gdyż prawdopodobnie cena na pierwszej aukcji będzie najwyższa)" – napisał Kamil Kliszcz w raporcie porannym DM mBanku

Ustawa o rynku mocy została przyjęta w środę przez Sejm. Nowe prawo ma gwarantować dostępność odpowiednich do potrzeb zasobów mocy w źródłach wytwarzających energię elektryczną. Od 2021 r. konsumenci w rachunkach będą płacić tzw. specjalną opłatę mocową. Za ustawą głosowało 243 posłów, 181 było przeciwko, siedmiu się wstrzymało. Teraz trafi do Senatu, a następnie do podpisu przez prezydenta.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018