Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Reforma podatkowa Donalda Trumpa uchwalona przez Izbę Reprezentantów

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 20-12-2017 06:35

Izba Reprezentantów USA uchwaliła 19 grudnia największą od ponad 30 lat reformę podatkową, której wprowadzenie było jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta Donalda Trumpa.

Za liczącym 500 stron projektem ustawy głosowało 227 kongresmenów, a przeciw 203 - w większości Republikanów, ale także 12 Demokratów. Do głosowania w tej sprawie w Senacie ma dojść wkrótce, zapewne także z pozytywnym wynikiem, choć przewaga Republikanów jest tam mniejsza niż w drugiej izbie. W przypadku zaakceptowania ustawy przez cały Kongres prezydent Trump będzie mógł ją podpisać już 20 grudnia i nabierze ona wtedy mocy prawnej.

Czytaj również: Donald Trump wznawia loty na Księżyc

Ustawa przewiduje trwałe zmniejszenie od przyszłego roku stawki podatku dochodowego od przedsiębiorstw z 35 do 21 proc. a także obniżenie na okres do 2025 roku progów kwotowych, decydujących o obciążeniu dochodów danej osoby fizycznej odpowiednią stawką podatku, przy czym stawki te zostaną również częściowo zredukowane.

Jak się wskazuje, ludzie zamożni skorzystają na tym bardziej niż osoby o średnich i niskich dochodach, a według Demokratów reforma pogłębi przepaść między bogatymi i biednymi Amerykanami oraz spowoduje wzrost długu publicznego o 1,5 biliona dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.

Czytaj także: Amerykanie rozmieszczą nowe myśliwce w Europie

Republikanie twierdzą natomiast, że zmiany w podatkach wesprą koniunkturę gospodarczą i wzrost zatrudnienia, przynosząc w efekcie korzystny dla nich wynik wyborów do Kongresu w listopadzie przyszłego roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020