Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Chiny są rozczarowane stanowiskiem KE ws. rowerów elektrycznych

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 28-12-2017 11:49

Chińskie ministerstwo handlu "jest rozczarowane" w związku z dochodzeniem Komisji Europejskiej w sprawie eksportu rowerów elektrycznych z Chin - donosi agencja Reutera.

Komisja Europejska od 21 grudnia 2017 roku prowadzi dochodzenie mające ustalić, czy chińscy eksporterzy nie czerpali korzyści z nieuzasadnionych subsydiów rządowych. Podobne śledztwa toczą się w sprawie innych towarów eksportowanych z Chin, między innymi paneli słonecznych i stali. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Rowerów (EBMA) oczekuje, że Komisja Europejska obłoży chińskie rowery elektryczne cłami.

Rzecznik chińskiego resortu handlu Gao Feng wyraził 28 grudnia nadzieję, że Unia Europejska "uszanuje zasady Światowej Organizacji Handlu (WTO)". Dodał również, że Wspólnota nie rozumie chińskiego rynku, który w wypadku rowerów elektrycznych opiera się w pełni na mechanizmach rynkowych.

W Unii Europejskiej sprzedaje się około 20 mln rowerów rocznie. Rowery elektryczne odpowiadały w 2017 roku za 10 proc. rynku, jednak w ciągu pięciu lat ich udział w sprzedaży ma się zwiększyć do 25 proc. Do końca trzeciego kwartału bieżącego roku chińscy producenci, tacy jak Battle-Fushida, Aima i Tianjin Golden Wheel, sprzedali w Europie rowery elektryczne o wartości 307 mln euro.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020