Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Finansowanie start-upów - państwowe wsparcie czy wolny rynek?

Autor: Nowy Przemysł (Jakub Prokop)
Dodano: 25-01-2018 06:00 | Aktualizacja: 25-01-2018 08:35

Start-upy, ze start-upami, dla start-upów... Są wszędzie - w urzędniczym żargonie, w dialogach młodego biznesu i w strategiach korporacji. Słusznie - przecież musimy gonić liderów innowacyjności. Czy jednak biegniemy prostą drogą do celu?

Od ponad roku działa skierowany do polskich start-upów rządowy program Start in Poland o budżecie blisko 3 mld zł. W skali Unii środki z programu "Horyzont 2020" sięgnęły 77 mld euro (do rozdysponowania pozostało jeszcze 30 mld).

Przedsięwzięcia te mają trochę inne cele i adresatów, ale co najmniej dwie wspólne cechy: proinnowacyjność i ogromne środki do dyspozycji! A przecież to jedynie środki publiczne...

Inwestycje w młode, innowacyjne i skalowalne firmy są ogromne. Pytanie: jak te pieniądze dobrze wykorzystywać? Polska ma ambicje stworzenia ekosystemu skutecznie wspierającego innowacje (no i "podsystemu" dla start-upów - z takim samym zadaniem). Inni zabrali się do tego o wiele wcześniej niż my.

Z drugiej strony 80-90 proc. inkubowanych projektów powstało za pieniądze nie większe niż 6 tys. zł - m.in. GoldenLine, Chomikuj, Glov albo CallPage, więc ogromne środki często nie są potrzebne - wskazuje jeden z naszych rozmówców. 

O tym, czy odgórne finansowanie młodych firm jest potrzebne i pożyteczne czytaj w naszej strefie premium

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019