Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Warmińsko-Mazurska SSE: 36 zezwoleń na projekty warte ponad 1,7 mld zł

Autor: PAP/rs
Dodano: 03-01-2018 15:03

Ponad 1,7 mld zł wyniosą nakłady inwestycyjne firm, które w ciągu ostatniego roku uzyskały zezwolenia na rozpoczęcie działalności w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To rekordowy wynik w dotychczasowej historii W-MSSE.


W podsumowaniu opublikowanym przez zarząd Strefy podkreślono, że zdecydowana większość inwestorów, którzy otrzymali w 2017 r. zezwolenia to przedsiębiorstwa z polskim kapitałem. Takich inwestorów było 29. Zezwolenia otrzymało też siedem firm zagranicznych, w tym dwie angielskie, dwie austriackie, dwie niemieckie i jedna francuska. Wśród nowych inwestorów jest 15 dużych przedsiębiorstw, 12 małych i 9 średnich.

Z przedstawionych wyliczeń wynika, że ubiegłoroczne wyniki są najlepsze w ponad 20-letniej historii strefy. Wartość zadeklarowanych w 2017 r. minimalnych nakładów inwestycyjnych jest 10-krotnie wyższa od nakładów z 2016 r. Liczba wydanych zezwoleń zwiększyła się o 157 proc., a liczba miejsc pracy, jakie mają utworzyć przedsiębiorcy, wzrosła o 322 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Największą inwestycją realizowaną obecnie w WMSSE jest zakład przetwórstwa drewna w Biskupcu. Buduje go austriacki koncern Egger. Powstająca na 84 ha fabryka będzie produkować płyty wiórowe i melaminowane, panele podłogowe i różnego rodzaju meble. Nakłady inwestycyjne mają wynieść co najmniej 789 mln zł, a zatrudnienie znajdzie minimum 300 pracowników.

Ponad 105 mln zł mają wynieść nakłady inwestycyjne Indykpolu, który rozbuduje i zwiększy zdolności produkcyjne swojego zakładu przetwórstwa drobiu w Olsztynie. Dzięki tej modernizacji ma powstać kolejnych 105 miejsc pracy.

Nakłady w wysokości co najmniej 110 mln zł zadeklarowała Sklejka Pisz Paged, która rozbuduje zakład przetwórstwa drewna. Firma planuje uruchomienie produkcji nowego wyrobu; sklejki wielkoformatowej o unikatowych parametrach, co ma pozwolić rozszerzyć krąg odbiorców. Projekt zakłada utworzenie 35 nowych miejsc pracy.

Na ponad 87 mln zł szacowana jest rozbudowa huty szkła Heinz Glas w Działdowie i zakup do tego zakładu nowych technologii, które zagwarantują zwiększenie zdolności produkcyjnych. Zatrudnienie znajdzie tam minimum 50 nowych pracowników.

Zainwestowanie co najmniej 81 mln zł zadeklarowała spółka Isoroc Polska. Przedsięwzięcie polega na zwiększeniu mocy produkcyjnych zakładu w Nidzicy, dzięki nowoczesnej linii technologicznej do produkcji materiałów izolacyjnych. Powstanie tam minimum 80 nowych miejsc pracy.

Rozszerzenie Specjalnych Stref Ekonomicznych na obszar całej Polski jest możliwe od lutego 2018 r. - wynika z wypowiedzi Iwony Chojnowskiej-Haponik, dyrektor departamentu inwestycji zagranicznych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Zobacz: Specjalne Strefy Ekonomiczne mogą zacząć działać w całej Polsce od lutego

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023