Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Gazprom dostarczył do Europy prawie 200 mld m3 gazu

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  04-01-2018 09:58  |  aktualizacja: 04-01-2018 11:09
Jak poinformował szef Gazpromu Aleksiej Miller, największy producent gazu na świecie dostarczył w ubiegłym roku do Europy rekordowe 193,9 mld m3 surowca. To aż o 14,6 mld m3 gazu więcej niż rok wcześniej.

  • Rosyjski gigant zanotował rekordy dostaw w kilku krajach.
  • Ponad czwartą część rosyjskich dostaw gazu do Europy odbierają Niemcy.
  • Rekord to także zasługa ukraińskich zakupów gazu.

Fot. mat. pras.

- Zgodnie z danymi operacyjnymi, w 2017 roku firma dostarczyła do krajów dalekiej zagranicy (Unia plus Turcja, ale bez krajów bałtyckich – według rosyjskiej nomenklatury) 193,9 mld metrów sześciennych. Szczytowa dzienna dostawa miała miejsce 19 grudnia, kiedy to wyeksportowaliśmy 640 mln m3 gazu. W sumie nasz eksport w porównaniu z rekordowym dotychczas 2016 rokiem wzrósł o 8,1 proc. – powiedział Miller.

Reklama Nord Streamu 2

Jak zauważył rosyjski menedżer, import rosyjskiego gazu w szczególności wzrósł w krajach północno-zachodniej i środkowej Europy, a wiec regionach, gdzie docelowo ma trafiać gaz z projektu Nord Stream 2.

Wielkie inwestycje rosyjskich gazowników: Gazprom wyda na gazociągi 11,5 mld euro

Jak dowód Miller podał dane sprzedażowe do Niemiec. W ubiegłym roku Rosjanie do naszych zachodnich sąsiadów dostarczyli najwięcej w historii, bo aż 53,4 mld m3 gazu. Oznacza to w porównaniu z 2016 rokiem wzrost sprzedaży o 3,6 mld m3, czyli około 7,1 proc.

Na nowym historycznie wysokim poziomie były również dostawy rosyjskiego gazu do Austrii. Rosjanie sprzedali tam 8,5 miliarda m3 (25 proc. więcej niż w rekordowym roku 2005 i 40 proc. wyższym niż w 2016 r.). Rekord dostaw padł również w Holandii (4,6 mld m3 gazu) i Danii 1,75 mld m3).

Jak chwalą się Rosjanie, rekordową sprzedaż zanotowali również do naszych południowych sąsiadów. Czechy i Słowacja kupiły łącznie 10,4 mld m3. To wielkość porównywalna z naszą.

Co przemilczał Miller?

Co ciekawe, mimo szerokiego omawiania wyników sprzedażowych zabrakło szerokiego tła tłumaczącego, skąd wzięły się te rekordy. Rosjanie próbują je wykorzystać, uzasadniając zasadność budowy Nord Streamu 2.

O sytuacji w Nord Streamie 1:  Rekordowe dostawy gazu Nord Streamem 1

Co jednak faktycznie stoi za rekordem? Od kilku lat faktem jest, że europejskie zasoby gazu kurczą się, a wydobycie „błękitnego paliwa” maleje. Najlepszym tego przykładem jest holenderskie złoże Groningen. Pod koniec lat 50. poprzedniego stulecia odkryto niedaleko od tego holenderskiego miasta ogromne złoże gazu. Jego zasoby oszacowano na 2,5 bln m3. Jednak złoże jest już w znacznym stopniu wyeksploatowane.

Ogromny wpływ na rosnący eksport gazu do Unii miał rozwój sytuacji na Ukrainie. Kijów od ponad dwóch lat zaprzestał importu surowca z Rosji. Tłumaczy to wysokimi jego cenami i brakiem gwarancji dostaw. Jednak nasz wschodni sąsiad każdej zimy musi kupować 13-14 mld m3 gazu ziemnego. Ze względów technicznych jedyną metoda dostaw są gazociągi. Co to oznacza? W praktyce Kijów nadal kupuje rosyjski gaz, tyle że odbierany od zachodnich dostawców. Oznacza to, ze surowiec ten księgowany jest przez Rosjan jak dostarczany do Unii Europejskiej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018