Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Blok w Puławach ma ruszyć w listopadzie 2021 roku

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  05-01-2018 12:09  |  aktualizacja: 05-01-2018 12:19
Jeszcze w styczniu Grupa Azoty ogłosi przetarg na wykonawcę bloku węglowego w Puławach. Według przyjętego przez spółkę harmonogramu za rok mają ruszyć prace nad tą ważną dla chemicznej firmy inwestycją, a blok do eksploatacji ma zostać przyjęty w grudniu 2021 roku.

  • Prace nad nowym blokiem węglowym mają ruszyć za rok.
  • Nowa jednostka ma mieć 100 MWe.
  • Pierwsze plany budowy nowej elektrowni w Puławach powstały dekadę temu.

Tak miał wyglądać niedoszły blok gazowy (wizualizacja)
Fot. mat. pras.

W grudniu  Komitet Rozwoju Grupy Azoty pozytywnie zaopiniował i rekomendował konieczność budowy bloku energetycznego opalanego węglem. Według założeń jednostka ma mieć 100 MWe.

Skad taka wielkość? Jak podkreślały wcześniej Puławy, deficyt spółki w zakresie energii elektrycznej to 90-100 MWe. I właśnie taką moc ma zapewnić nowy kocioł nr 6, który będzie prawie dwa razy większy niż obecnie pracujące w puławskiej elektrociepłowni kotły.

Pierwsze rozstrzygnięcia już w styczniu

Przyjęty został także harmonogram realizacji inwestycji. Co zakłada?

Jeszcze w tym miesiącu spółka  ogłosi przetarg na wybór generalnego projektanta i generalnego realizatora inwestycji. Zgodnie z dokument uzyskanie decyzji środowiskowej oczekiwane jest w sierpniu obecnego roku, zaś ostatecznego pozwolenia na budowę w listopadzie.  

Nieco wcześniej, bo na październik zaplanowano wybór inżyniera kontraktu. Samo uzyskanie wszystkich zgód korporacyjnych i podpisanie kontraktu z generalnym realizatorem inwestycji powinno nastąpić według spółki w grudniu.

Dokładnie za rok przewidziano przekazanie placu budowy. Ruch regulacyjny spodziewany jest w sierpniu 2021 roku, a dwa miesiące później ma mieć miejsce ruch próbny. Podpisanie protokołu przejęcia bloku energetycznego do eksploatacji oczekiwane jest w grudniu  2021 roku.

Długa droga do budowy

Upubliczniony harmonogram wskazuje, że tym razem może w końcu dojść do inwestycji, a ta bowiem ma już wieloletnią historię.

Pierwsze informacje o planach budowy bloku w Puławach pojawiły się już bowiem dekadę temu. Początkowo przy współudziale szwedzkiego Vattenfalla w Puławach miała powstać nowa elektrownia, lub elektrociepłownia o mocy nawet przekraczającej 1400MWe.

Dylematy paliwowe czytaj: Energetyka: gaz czy węgiel?

Jednak koncepcja inwestycji często zmieniała się. Zmieniało się również paliwo jaką nowy zakąłd miał być opalany. Węgiel zastępował gaz ziemny, błękitne paliwo węgiel.

Na przykład w poprzednim przetargu, który unieważniono z końcem marca ubiegłego  roku, zakładano budowę w ciągu trzech lat bloku gazowo-parowego klasy 400 MWe. W postępowaniu złożono dwie oferty cenowe.

Z informacji wnp.pl wynikało, że nieco tańsza należała do Siemensa, którego partnerem budowlanym miał być Budimex - opiewała ona na ok. 1,1 mld zł netto. W przypadku drugiej oferty GE Power miało to być ok. 1,2 mld zł netto.

Blok wspomoże kopalnie

Teraz wszystko wskazuje, że powstanie stosunkowo niewielki blok węglowy. Takie rozwiązanie nie jest niespodzianką. Z jednej strony puławskie zakłady muszą zmodernizować swoją energetykę z uwagi na realne potrzeby, a także zaostrzane unijne regulacje środowiskowe.

Z drugiej węgiel jest preferowanym przez rząd paliwem w polskim miksie energetycznym, a kosztownie i z mozołem restrukturyzowany sektor górnictwa kamiennego potrzebuje stabilnego rynku zbytu.

Wsparcie dla śląskich kopalń odbiło się na sytuacji LW Bogdanki, która finalnie została zrepolonizowana przez grupę Enea.

Sytuacja w Bogdance: Krzysztof Szlaga, prezes LW Bogdanka: widoczna jest nasza ciągła praca nad efektywnością kosztową

Należy zakładać, że to właśnie węglem z niedalekiej Bogdanki będzie opalany blok w Puławach i takie sygnały wysyłała już Grupa Azoty. Zatem spółki Skarbu Państwa zadbają o wspólny interes.


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018