Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Mostostal Płock i Mostostal Warszawa wybudują zbiorniki dla PERN

Autor:  wnp.pl (TE)  |  05-01-2018 15:26  |  aktualizacja: 05-01-2018 15:30
Oferta konsorcjum została wybrana przez PERN jako najkorzystniejsza w przetargu na generalne wykonawstwo rozbudowy parku zbiornikowego w Bazie Gdańsk.

Oferta konsorcjum, którego liderem jest Mostostal Płock, opiewa na 142,95 mln zł netto. Mostostal Warszawa jest głównym udziałowcem firmy z Płocka - posiada blisko 49 proc. jej akcji.

Budowa Terminalu Naftowego w Gdańsku, w której uczestniczył Mostostal Płock
Fot. PERN

Dwa zbiorniki

W grudniu PERN informował, że otrzymał dwie oferty w postępowaniu na budowę w bazie magazynowej w Gdańsku dwóch zbiorników na ropę naftową o pojemności po 100 tys. m sześc. każdy. Harmonogram projektu zakłada przekazanie zbiorników do eksploatacji w terminie 25 miesięcy.

Wcześniej PERN podkreślał, że filarami jego strategii do 2020 r. są m.in. transport i magazynowanie ropy. Ponadto prezes spółki Igor Wasilewski zapowiadał, że w ramach zwiększania pojemności magazynowych planowana jest rozbudowa bazy w Gdańsku, gdzie do 2020 r. mają powstać dwa zbiorniki na ropę po 100 tys. metrów sześc. każdy.

Przyjęty pod koniec listopada przez Radę Ministrów dokument Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym podkreśla, iż PERN posiada największe w kraju możliwości magazynowania ropy naftowej w zbiornikach naziemnych w czterech lokalizacjach, w tym w trzech swych bazach: w Adamowie przy granicy z Białorusią, Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem i w Gdańsku.

Dokument rządowy wspomina m.in., że w przypadku gdańskiej bazy magazynowej PERN, gdzie znajduje się obecnie 18 zbiorników o łącznej pojemności ok. 900 tys. m sześc., w 2020 r. spółka planuje zakończyć budowę dodatkowych 200 tys. m sześc. pojemności.

PERN

Grupa jest krajowym i regionalnym liderem logistyki surowcowej i paliwowej. Łącznie PERN posiada ok. 3,5 mln m sześc. pojemności magazynowej na ropę naftową oraz 1,8 mln m sześc. na paliwa płynne.

PERN dysponuje też morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton na rok. W skład grupy wchodzą też zależne spółki: Naftoport, Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury oraz Siarkopol Gdańsk. W ostatnich dniach formalnie zakończono też połączenie PERN z OLPP.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018