Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Gazowa fuzja z Polską w tle. Mogą zaoszczędzić ponad pół miliarda dolarów

Autor:  wnp.pl (DM)  |  08-01-2018 11:24  |  aktualizacja: 08-01-2018 11:58
Połączenie dwóch państwowych katarskich producentów skroplonego gazu ziemnego stało się faktem. Dzięki fuzji Qatargas i RasGas spółki rocznie na działalności zaoszczędzą ponad pół miliarda dolarów. Katar jest głównym dostawcą LNG do Polski.

Na czele firmy stoi szef Qatargas szejk Khalid bin Khalifa al-Thani. Nowa, firma ma zdolności produkcyjne liczące 77 mln ton LNG. Jednak ma również ambitne plany rozwoju. W ciągu kilku lat mają one wzrosnąć o 30 proc. do około 100 mln ton. Aby to było możliwe spółka chce mocno inwestować, potrzebne są także oszczędności - stąd pomysł na fuzję.

Fot. mat. pras.

Działania nowej firmy to odpowiedź na rosnącą konkurencję ze strony Australii. W ubiegłym roku eksport LNG z tego państwa przekroczył 50 mln ton. Co czyni Australię drugim co do wielkości po Katarze eksporterem skroplonego gazu ziemnego.

LNG z Australii ma coraz większe znaczenie: Największa w historii jednostka pływająca zacumowała u brzegów Australii.

Co więcej, oba kraje walczą o tych samych głównych klientów. Są nimi Japonia, Korea Południowa i Chiny. Stąd też działania Katarczyków, mające poprawić ich konkurencyjność.

Działalność Qatargasu jest dobrze znana w Polsce. To właśnie ta firma dostarcza surowiec dla PGNiG przez nasz terminal w Świnoujściu.

Rozbudowa gazoportu i inwestycje strategiczne w gazie: Gaz-System ma plan rozwoju spółki

Od stycznia obecnego roku Qatargas zwiększa wolumen skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego PGNiG do łącznie 2 milionów ton rocznie (tj. około 2,7 mld m3 gazu po regazyfikacji). Umowa ma obowiązywać do czerwca 2034 roku.

 

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018