Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Coraz bliżej uruchomienia bloku jądrowego Flamanville 3

Autor:  wnp.pl (Dariusz Ciepiela)  |  09-01-2018 10:07  |  aktualizacja: 09-01-2018 10:17
Koncern EDF 6 stycznia 2018 r. zakończył etap zimnych testów funkcjonalnych w budowanym bloku jądrowym EPR we francuskiej elektrowni Flamanville. EDF zapowiada, że nowy blok zostanie uruchomiony pod koniec 2018 r.

EDF wyjaśnia, że zakończony 6 stycznia etap jest częścią testów wydajności systemu, które rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2017 r. Ich celem jest sprawdzenie i przetestowanie działania wszystkich systemów EPR.

Budowa bloku Flamanville 3 kosztowała 10,5 miliarda euro
fot. archiwum

Zimna faza testów funkcjonalnych rozpoczęła się 18 grudnia 2017 r. Francuski koncern zapewnia, że zakończyła się pomyślnie zakończonym testem szczelności systemu pierwotnego pod ciśnieniem większym niż 240 barów (wyższym niż ciśnienie działającego systemu).

Podczas tych testów hydrostatycznych pod nadzorem ASN (francuska agencja ds. bezpieczeństwa atomowego) sprawdzono ponad 500 spoin.

EDF przygotowuje obecnie testy funkcjonalne na gorąco, które rozpoczną się w lipcu 2018 r. Ich celem jest pokazanie, że instalacja działa prawidłowo.

Obecnie na budowie bloku pracuje prawie 1000 osób. 

EDF podtrzymuje plan ukończenia projektu Flamanville 3 ogłoszony we wrześniu 2015 r. Zgodnie z nim załadowanie paliwa i uruchomienie reaktora ma nastąpić pod koniec ostatniego kwartału 2018 r.

Grupa zapowiada, że koszt projektu  wyniesie 10,5 miliarda euro.

Budowa bloku Flamnville 3 rozpoczęła się w 2007 r.

W reaktor EPR wyposażona będzie także fińska elektrownia Olkiluoto. Oba projekty mają znaczne przekroczenia pierwotnych terminów i kosztów. Reaktor EPR z pewnością będzie oferowany Polsce, gdyby ta zdecydowała się na budowę elektrowni jądrowej. Andrzej Strupczewski ocenia, że w Polsce udałoby się uniknąć takich opóźnień i przekroczeń kosztów jak np. w Olkiluoto. Czytaj więcej: 
Polskiej elektrowni jądrowej nie groziłby poślizg taki jak fińskiej

Jednym z europejskich krajów, które stawiają na energetykę jądrową, jest Wielka Brytania. Tam także budowane są elektrownie z reaktorami EPR. Czytaj więcej: 
Atom i OZE dały Wielkiej Brytanii więcej energii niż paliwa kopalne

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018