Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Korupcja w PIT-Radwar. Kolejne zatrzymanie CBA

Autor:  PAP/PSZ  |  10-01-2018 13:47
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejną osobę podejrzewaną o udział w korupcji przy dostawach dla PIT-Radwar. To już dziewiąta zatrzymana osoba w tym śledztwie.

Zatrzymany przez funkcjonariuszy gdańskiej delegatury CBA jest właścicielem jednego z podmiotów będących kooperantem PIT-Radwar, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej - poinformował Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

Sprawa dotyczy korupcji przy dostawach dla PIT-Radwar.
Fot. Shutterstock

"Mężczyzna został doprowadzony przez funkcjonariuszy CBA do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Usłyszał tam zarzut korupcji" - powiedział Kaczorek. Wyjaśnił, że sprawa dotyczy udzielenia specjaliście ds. zakupów w PIT-Radwar korzyści majątkowej "w zamian za działania tego pracownika noszące znamiona czynu nieuczciwej konkurencji".

"Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuratura Regionalna w Gdańsku informują przedsiębiorców, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową - istnieje możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności" - przypomniał Kaczorek.

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania przez osobę, która udzieliła lub obiecała udzielić korzyści majątkowych, oraz ujawnienie przez nią wszystkich okoliczności przestępstwa, przy czym musi to nastąpić wcześniej, niż organy ścigania w inny sposób dowiedzą się o tym przestępstwie.

Czytaj także: Minister tłumaczy, skąd wzięły się przestoje w zakupie śmigłowców

Wcześniej w tym śledztwie CBA zatrzymało osiem osób, którym postawiono zarzuty korupcyjne przy zakupach maszyn, urządzeń i części do nich realizowanych przez osoby zatrudnione w dziale logistyki spółki zbrojeniowej.

W wyniku akcji specjalnej Biura w połowie ubiegłego roku na gorącym uczynku zatrzymano dwie osoby ze spółki, po przyjęciu gotówki stanowiącej nielegalną prowizję za zakupy części. Później zatrzymano jeszcze cztery inne osoby, które również usłyszały zarzuty korupcyjne.

Przy wcześniejszych zatrzymaniach prezes PIT-Radwar deklarował, że firma współpracuje w tej sprawie z CBA i prokuraturą, a spółka jest w tej sprawie stroną pokrzywdzoną.

Sprawę agenci CBA rozpoczęli we współpracy z Żandarmerią Wojskową.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018