Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

PGNiG w niespełna półtora roku dostarczył na Ukrainę ponad 1 mld m3 gazu

Autor:  wnp.pl ( ICH)  |  10-01-2018 16:15  |  aktualizacja: 10-01-2018 17:51
W ciągu niespełna półtora roku – od sierpnia 2016 r. do grudnia 2017 r. – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ( PGNiG) dostarczyło na ukraiński rynek łącznie ponad 1 mld m³. Sprzedaż gazu przez PGNIG na Ukrainę w 2017 r. wzrosła dwukrotnie tj. do ponad 700 mln m3 rocznie – informuje PGNiG.

  • Od sierpnia 2016 r. do grudnia 2017 r. PGNiG dostarczyło na ukraiński rynek łącznie ponad 1 mld m³
  • W październiku 2017 r. PGNiG podpisała umowy ramowe z Ukrtransgaz na magazynowanie i na przesył gazu w ukraińskim systemie
  • Według danych firmy Argus w trzecim kwartale 2017 r. PGNiG było 9. największym eksporterem gazu na ukraiński rynek

Sprzedaż gazu ziemnego na Ukrainę rośnie dzięki umiejętnie prowadzonej przez PGNiG polityce cenowe j- powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych
Fot. mat. pras. PGNiG

– Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku. Sprzedaż gazu ziemnego na Ukrainę rośnie dzięki umiejętnie prowadzonej przez PGNiG polityce cenowej. Nasze dostawy są atrakcyjne ze względu na konkurencyjną ofertę handlową, ale są także pewne i stabilne, co ma ogromne znaczenie dla Ukrainy. Nasze portfolio gazowe, które możemy zaoferować, jest dobrze zdywersyfikowane – surowiec pochodzi zarówno z krajowego wydobycia, ale też importujemy go z różnych kierunków – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych.

Czytaj także:  Miliardowe zyski PGNiG

- Po 3 kwartałach 2017 r. 12 proc. całego importu do Polski stanowiły dostawy z Kataru, Norwegii i USA poprzez Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Nie planujemy importu gazu ziemnego z Rosji po 2022 r. – dacie zakończenia bieżącego długoterminowego kontraktu z Gazpromem. Dla PGNIG bezpieczeństwo energetyczne jest priorytetem i oznacza zdywersyfikowane geograficznie dostawy gazu, po konkurencyjnych cenach, a dostawy z Gazpromu nie spełniają tych warunków – dodał Maciej Woźniak.

Czytaj również: Prezes PGNiG Piotr Woźniak: Polska po 2022 roku bez gazu z Rosji? To możliwe

PGNiG dostarcza gaz do ukraińskich odbiorców od sierpnia 2016 roku poprzez bezpośredni interkonektor gazowy.

– Jesteśmy w stanie dalej wspierać ukraińską politykę dywersyfikacji energetycznej poprzez zwiększenie eksportu gazu ziemnego na tamtejszy rynek. Niestety, musimy czekać na powiększenie fizycznej przepustowości polsko-ukraińskiego interkonektora. Istniejąca przepustowość transgraniczna mogłaby być w każdej chwili wykorzystywana do dodatkowych usług takich jak wirtualny rewers. Taka opcja jest jednak cały czas blokowana przez Gazprom w taki sam sposób jak w przypadku ukraińsko-słowackiego interkonektora –poprzez odmowę dostępu do kodów dostawców (shipper codes) – powiedział Maciej Woźniak.

W październiku 2017 r. PGNiG podpisała umowy ramowe z operatorem Ukrtransgaz na magazynowanie i na przesył gazu w ukraińskim systemie, co otwiera przed PGNiG nowe możliwości handlowe. Według danych firmy Argus w trzecim kwartale 2017 r. PGNiG było 9. największym eksporterem gazu na ukraiński rynek oraz największym polskim eksporterem gazu w tym kierunku. Strategia spółki zakłada dalszy rozwój działań handlowych na rynkach europejskich.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018