Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Jak polski przemysł obronny odpowiada na potrzebę modernizacji wojska?

Autor:  wnp.pl (Katarzyna Walterska)   |  11-01-2018 10:20  |  aktualizacja: 11-01-2018 10:27
Tegoroczna edycja Forum Zmieniamy Polski Przemysł łączy się z 20-leciem Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł. Przez te 20 lat sprawy przemysłu obronnego wiele razy gościły na jego łamach, dlatego podczas Forum zaplanowanego na 25 stycznia nie może ich zabraknąć. Myślą przewodnią będzie "Przemysł obronny. Biznes, technologie i bezpieczeństwo".

Przemysł obronny w Polsce po 1989 roku przeszedł gruntowne zmiany a nowe realia gospodarczo-  polityczne były też podstawą do redefinicji jego roli. Konieczna stała się nie tylko reorganizacja armii, ale także modernizacja i wymiana postradzieckiego sprzętu. Z jednej strony przemysł obronny został poddany prawidłom wolnego rynku a z drugiej władze musiały zadbać o zakłady, które dawały tysiące miejsc pracy. Cześć sprywatyzowano a część włączono po państwowego giganta - Polskiej Grupy Zbrojeniowej - który powstał na bazie dawnego Bumaru.  

Przed naszym przemysłem obronnym stoi m.in. zadanie wyposażenia Wojsko Obrony Terytorialnej.
Fot. Paweł Pawłowski/PTWP

Pomimo ogromnej potrzeby, kolejne rządy nie radziły sobie z trudnym zadaniem  jasnego określenia koncepcji obronnej kraju. A ta - zdaniem ekspertów - powinna być wieloletnia i ponad partyjnymi podziałami. 

Przez ostatnie lata z sukcesem udaje się jednak zwiększać budżetowe wydatki na obronność.  W 2018 roku wzrosły one o 10 proc. do 41,14 mld zł. Na realizację Planu Modernizacji Technicznej wydatki podniesiono o ponad 13 proc., do 10,42 mld zł. Co więcej, nakłady na obronność będą stopniowo rosły do poziomu 2,5 proc. PKB w roku 2030. 

Polecamy: Miliardy do wydania na armię. Co przyniesie rok 2018 polskiej zbrojeniówce?

Budżet obronny ma poprawić - takie jest założenie - kluczowe zdolności operacyjne sił zbrojnych. A na co zostaną wydane pieniądze? Ogólnie rzecz ujmując, będzie to - według uzasadnienia MON - umacnianie systemu obronnego państwa, reforma systemu kierowania obronnością oraz zwiększenie integracji z systemem niemilitarnym.

Podczas debaty "Przemysł obronny. Biznes, technologie i bezpieczeństwo" nie zabraknie analizy zarówno Planu Modernizacji Technicznej jak i Strategicznego Przeglądu Obronnego.

Ale obrona przed zagrożeniami to nie tylko broń konwencjonalna. Nowym dynamicznie rozwijającym się trendem są cyberataki, dlatego tak ważne jest posiadanie przez nasz kraj odpowiednich technologii cyfrowych. Czy polski przemysł i ośrodki naukowo-badawcze są  w stanie dostarczyć armii takie rozwiązania? Na ile jesteśmy silni w technologiach cyfrowych? 

Coraz więcej mówi się na temat zdobywania rynków eksportowych. Chociaż mamy w tym już pewne sukcesy, nadal otwarte pozostaje pytanie, jakie technologie możemy sprzedać a co możemy w zamian kupić. Z kim warto, a z kim trzeba kooperować? 

Ważną rolę w krajowym przemyśle obronnym pełnią prywatne firmy. Wiele z nich z sukcesem współpracuje z państwowym gigantem Polska Grupą Zbrojeniową.

Na te tematy porozmawiamy podczas debaty z wybitnymi ekspertami w dziedzinie obronności.  

Dowiedz się więcej o Forum Zmieniamy Polski Przemysł: agenda, rejestracja
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018