Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Unipetrol wznowił normalną pracę po awarii

Autor:  wnp.pl (PA)  |  11-01-2018 10:52  |  aktualizacja: 11-01-2018 10:49
Instalacja częściowej oksydacji (POX) na terenie kompleksu chemicznego Chempark Záluží w Litvínovie powróciła do pełnej mocy produkcyjnej - poinformował Unipetrol, czeska spółka z grupy Orlen.

Przypomnijmy, że w pierwszej połowie grudnia doszło tam do pożaru i eksplozji, w wyniku których wstrzymana została praca dwóch instalacji, częściowej oksydacji (POX) oraz produkcji amoniaku, a także ograniczony przerób ropy przez obie czeskie rafinerie grupy Orlen.

Rafineria Unipetrolu w Litvínovie działa już z wykorzystaniem pełnych mocy produkcyjnych
Fot. mat. prasowe

Częściowa produkcja instalacji POX przywrócona została jeszcze przed końcem 2017 roku.

Więcej na ten temat w tekście Instalacja POX w Unipetrolu częściowo wznowiła pracę.

Unipetrol zwiększył także przerób obu rafinerii i całego segmentu petrochemicznego do standardowego poziomu operacyjnego.

- Po tym jak pod koniec roku przywróciliśmy do pracy pierwszą część instalacji POX, obecnie z sukcesem wznowiliśmy działalność wszystkich pozostałych operacji. Obie nasze rafinerie w Litvínovie i Kralupach, a także wszystkie instalacje petrochemiczne pracują ponownie pełną parą - powiedział Krzysztof Zdziarski, wiceprezes Unipetrolu odpowiedzialny za działalność operacyjną.

Wyraził przy tym zadowolenie, że zarówno naprawa, jak i proces wznawiania produkcji przebiegły sprawnie i zgodnie z harmonogramem zaplanowanym na początku całej operacji.

Czytaj również Znów eksplozja i pożar w czeskim Unipetrolu.

W ostatnich latach Unipetrol borykał się z kilkoma poważnymi awariami, które na wiele miesięcy sparaliżowały działalność obu czeskich rafinerii spółki. W sierpniu 2015 roku wybuchł pożar na terenie instalacji krakingu parowego w Litvínovie, która wznowiła pracę dopiero w listopadzie 2016 roku, po 15 miesiącach przestoju, kosztem około 600 mln zł. Z kolei w maju 2016 roku doszło do awarii instalacji krakingu katalicznego w rafinerii w Kralupach, w wyniku której wstrzymany został przerób ropy przez rafinerię. Rafineria wznowiła pracę w październiku 2016 roku, po około pięciu miesiącach od awarii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018