Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Tauron i Grupa Azoty nadal współpracują ws. zgazowania węgla w Kędzierzynie

Autor:  wnp.pl (Dariusz Ciepiela)  |  11-01-2018 13:30  |  aktualizacja: 11-01-2018 13:32
Z końcem 2017 r. wygasł list intencyjny Grupa Azoty i Tauron ws. projektu zgazowania węgla. - Projekt nie wygasł, jest nadal realizowany - mówi WNP.pl Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia. Szacowany koszt inwestycji to ok. 400-600 mln euro.

  • - Projekt z Azotami jest kontynuowany. Liderem w tym projekcie są Azoty, wiec to one narzucają tempo. Projekt porzucony i zawieszony nie został, trwa i jest realizowany - mówi Filip Grzegorczyk.
  • Szacowana wartość projektu wynieść może od 400 do 600 mln euro, w zależności od wybranej wersji technologicznej.
  • Miejscem planowanej inwestycji będzie Kędzierzyn-Koźle.

Instalacja zgazowania węgla ma stanąć w Kędzierzynie
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)


- Myślę, że tak blisko współpracujemy z Azotami, że to nie ma większego znaczenia, czy to jest sformalizowane czy nie - dodaje Filip Grzegorczyk.

Pytany o możliwy termin oficjalnego ogłoszenia, co dalej z tym projektem będzie się działo, odpowiada, że to zależy w dużej mierze od prowadzonych prac badawczych i analitycznych. To są badania także natury technicznej, których nie można przeskoczyć i przyśpieszyć.

Przypomnijmy, że 20 kwietnia 2017 r. w Warszawie Tauron i Grupa Azoty podpisały list intencyjny ws. budowy instalacji zgazowania węgla do wytwarzania produktów chemicznych.

Strony listu intencyjnego uznały, że obecne zużycie gazu ziemnego w przemyśle nawozów azotowych można częściowo zastąpić gazem syntezowym otrzymanym w wyniku zgazowania węgla. Stwarza to nowe perspektywy dla przemysłu wydobywczego, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez rozwój niskoemisyjnej technologii.

Koncepcja zakłada wykorzystanie krajowego węgla kamiennego wydobywanego przez Tauron do wytwarzania przez Grupę Azoty m.in. produktów chemicznych, takich jak metanol czy amoniak.

Podpisanym dokumentem Grupa Azoty inicjuje wejście w nowy segment produkcji chemikaliów dotychczas w całości importowanych (metanol) lub produkowanych na bazie sprowadzanego gazu ziemnego (amoniak).

Strony przyznają, że zgazowanie węgla na potrzeby chemii jest technologią stosowaną głównie w rejonach o ograniczonym bądź kosztownym dostępie do gazu ziemnego. Gaz syntezowy pozyskiwany z węgla stanowi surowiec do produkcji około 30 proc. światowego wolumenu metanolu.

Budowa instalacji zgazowania węgla otwiera zatem przed spółkami perspektywę atrakcyjnej inwestycji oraz rozwoju w innowacyjnym obszarze technologicznym.

Obecnie największą inwestycją realizowaną przez Tauron jest budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Koszt tej inwestycji to 6,2 mld zł. Czytaj o niej więcej: 
Wkrótce decyzja PFR ws. 880 mln zł na budowę bloku 910 MW w Jaworznie

Jeszcze w styczniu br. Grupa Azoty zamierza ogłosić przetarg na wykonawcę bloku węglowego w Puławach o mocy ok. 100 MWe. Jednostka ma być opalana węglem kamiennym. Czytaj o niej więcej: 
Blok w Puławach ma ruszyć w listopadzie 2021 roku

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018