Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Wkrótce pierwsza minielektrownia PGNiG na metan

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  11-01-2018 18:15  |  aktualizacja: 11-01-2018 19:35
Już na przełomie marca i kwietnia możliwe jest uruchomienie minielektrowni metanowej w Gilowicach. Trwa właśnie przetarg w tej sprawie. Jego organizatorem jest PGNiG, który uruchamiając elektrownię chciałby wykorzystać wydobywany tam metan

- To nie będzie wielka moc. Szacujemy, że zainstalowany silnik gazowy będzie miał moc od 0,8 do 1 MW – mówi nam prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Na zdjęciu stacja metanowa w Gierałtowicach. Minielektrownia w Gilowicach będzie wielkości kontenera.
Andrzej Wawok (wnp.pl)

Zaznacza, że spółka chciałaby wykorzystywać gaz jak najszybciej, jednak ze względu na procedury ją obowiązujące, dokładny termin uruchomienia  projektu nie jest na razie w stanie podać. Możliwe są przecież odwołania.

O zagospodarowaniu metanu: Geo-Metan. Rusza wielki program zagospodarowania metanu

Jednak po nich projekt ruszy. Jak zaznaczył prezes Woźniak, PGNiG ma już stosowną umowę w sprawie sprzedaży energii do Taurona.

Dlaczego w Gilowicach ma powstać minielektrownia metanowa?

PGNiG wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym  prowadzi już testowe wydobycie metanu z pokładów węgla w Gilowicach (woj. śląskie). W ciągu trwającej od lutego 2017 r. próbnej produkcji uzyskano blisko 900 tys. m3 gazu ziemnego o wysokiej zawartości metanu. Teraz wypływ gazu jest stabilny na poziomie ponad 5 tys. m3 na dobę (zawartość metanu sięga 98-99 proc.). To zaś oznacza, że niewielka instalacja ma sens.

Według szacunków PIG-PIB wydobywalne zasoby metanu w złożach węgla na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego wynoszą ok. 170 mld m3.

Ich wydobycie ma liczne zalety. Po pierwsze zmniejsza się niebezpieczeństwo związane z eksploatacją zasobów węgla, bo przed jej rozpoczęciem możliwe jest odebranie znacznych ilości gazu.

Na surowcu można dobrze zarobić. Co także kluczowe, nie trafi on do atmosfery.

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018