Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Jerzy Kwieciński: MIiR będzie koordynowało politykę społeczno-gospodarczą

Autor:  PAP/rs  |  11-01-2018 20:54
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju będzie bardzo silnie koordynowało całą politykę społeczno-gospodarczą naszego państwa. Najważniejszym zadaniem będzie skuteczne wdrażanie rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - podkreśli w czwartek szef resortu, Jerzy Kwieciński.

  • Jerzy Kwieciński ocenił, że rząd - mimo zmian jakie nastąpiły w tym tygodniu - jest "rządem kontynuacji".
  • - Realizujemy to, co z jednej strony zapowiadało kierownictwo PiS - znacznie silniejszą orientację na gospodarkę, znaczenie silniejsze zainteresowanie sprawami europejskimi. To znalazło swój wyraz w przeprowadzonych zmianach, i w tym, czym rząd będzie się zajmował w najbliższych miesiącach i latach - powiedział.
  • - Taki akcent na gospodarkę, gdzie owoce wzrostu gospodarczego będą płynęły nie tylko do najbogatszych regionów, do najbogatszej części społeczeństwa, ale do całego społeczeństwa. To jest credo naszego rządu - podkreślił.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju będzie bardzo silnie koordynowało całą politykę społeczno-gospodarczą naszego państwa - mówi szef resortu Jerzy Kwieciński.
Fot. PTWP

Jerzy Kwieciński powiedział, że resort który reprezentuje "będzie faktycznie ministerstwem, które będzie bardzo silnie koordynowało całą politykę społeczno-gospodarczą". - Dla nas najważniejszym zadaniem będzie skuteczne wdrażanie rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Tak rozumiemy swoją misję - zaznaczył Kwieciński.

Przypomniał, że resort ma do dyspozycji fundusze europejskie, jak i instrumenty finansowe oparte o środki krajowe. - Chcemy zajmować się koordynacją tych działań również na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym - dodał Kwieciński.

Podkreślił, że ważną będzie kwestia "silniejszego uruchomienia inwestycji samorządowych". - Uważam, że taki model funkcjonowania państwa, szczególnie w polityce rozwojowej, ale także polityce społecznej, który był oparty na silnym współdziałaniu szczebla rządowego z samorządowym, dawał Polsce bardzo dobre owoce. Chcielibyśmy, żeby był on bardzo efektywny. On też bardzo silnie wyrażał się w polityce inwestycyjnej państwa - zauważył.

Jak podkreślił, połowa inwestycji w Polsce jest realizowana przez samorządy. "Bardzo nam zależy na pobudzeniu inwestycji - by były realizowane nie tylko w dużych aglomeracjach, ale w całym kraju" - mówił Kwieciński.

Ocenił, że dominujący wcześniej paradygmat rozwojowy, który zakładał koncentrację wysiłków rozwojowych w największych aglomeracjach kraju i czekanie, "aż ten rozwój się rozleje na cały kraj" nie spełnił się i był szczególnie niekorzystny dla takich województw, jak woj. świętokrzyskie.

- Uważamy, że politykę rozwojową trzeba prowadzić w całym kraju - mamy ku temu bardzo korzystną strukturę osadniczą - miasta są dosyć równomiernie rozłożone w kraju - większe, średnie i mniejsze. I mamy stosunkowo aktywne obszary wiejskie - zauważył.

Zaznaczył, że ważna jest silna współpraca z biznesem. - Nie boimy się spotkań z biznesem i tu w terenie, i u nas - w administracji publicznej. Chcemy, by były to stosunki partnerskie, jak najbardziej transparentne. Będziemy się starali poprawić otoczenie dla prowadzenia biznesu - zaznaczył Kwieciński.

Dodał, że wszystkie ustawy związane z konstytucją dla biznesu są już w parlamencie.

Ocenił, że bardzo istotna jest ustawa, właśnie kierowana do Sejmu - o wspieraniu inwestycji. - Powoduje, że wsparcie będzie mogło być kierowane do inwestycji w całym kraju, a nie tylko w wybranych miejscach (…) Będzie się liczyła jakość tych inwestycji, czyli m.in. to, czy będą oparte o nowe technologie. Wsparcie będzie zależało od położenia - co bardzo ważne dla woj. świętokrzyskiego. Będzie się liczyła się jakość tworzonych miejsc pracy - opisywał Kwieciński.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018