Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Polski Alarm Smogowy: Ustawa o elektromobilności została popsuta w Sejmie

Autor:  wnp.pl (Dariusz Ciepiela)  |  12-01-2018 09:20
Sejm przegłosował ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Podczas prac w komisjach sejmowych nad planowaną ustawą o elektromobilności odrzucono zapis o możliwości wprowadzenia opłat za wjazd najbardziej kopcących samochodów do centrów zanieczyszczonych miast. - Odrzucenie poparł wiceminister energii. To kolejna niespełniona obietnica rządu w walce ze smogiem - komentuje Polski Alarm Smogowy.

  • Opłaty za wjazd do centrum miasta miały stanowić podstawę do tworzenia stref czystego transportu.
  • Umożliwienie miastom wytyczania takich stref to jeden z 15 punktów rządowego Programu Czyste Powietrze.
  • Możliwość tworzenia stref czystego transportu była wcześniej konsultowana z samorządami i uzyskała ich poparcie.

Z Sejmu ustawa o elektromobilności wyszła popsuta
fot.pixabay

Wcześniejsze zapisy projektu ustawy dawały miastom powyżej 100 tys. mieszkańców możliwość wprowadzania opłat za wjazd do miast dla pojazdów nie spełniających norm emisji spalin. Takie rozwiązania obowiązują od lat w wielu europejskich miastach skutecznie przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.

Strefa taka była planowana między innymi w Krakowie, który należy do czołówki miast europejskich o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Również Najwyższa Izba Kontroli wskazywała na konieczność wyposażenia gmin w możliwość tworzenia stref ograniczonej emisji komunikacyjnej.

Rząd zawiódł ekologów


Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego deklaracje rządu walki ze smogiem nijak się mają do rzeczywistych działań. Odrzucenie w komisjach opłat za wjazd do centrów miast najbardziej zanieczyszczających samochodów, poparte przez wiceministra energii Michała Kurtykę, przyjęto z wielkim rozczarowaniem. Kolejnym.

- Rok temu obiecano wprowadzenie norm jakości węgla w pierwszym kwartale 2017 r. – do dziś norm nie ma. Rząd zapowiadał również obniżkę cen energii elektrycznej do ogrzewania mieszkań, podczas gdy nowa taryfa prowadzi do wzrostu opłat. Teraz odrzucono możliwość ograniczenia wjazdu do centrów miast najbardziej kopcących samochodów. Jeśli tak ma wyglądać realizacja rządowego programu „Czyste powietrze” to na poprawę jakości powietrza nie mamy co liczyć – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Elektromobilność oczkiem w głowie


Celem projektu ustawy, przygotowanego przez Ministerstwo Energii, jest stymulowanie rozwoju elektromobilności oraz zastosowania paliw alternatywnych w transporcie, w szczególności energii elektrycznej.

Czytaj więcej: Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych przyjęta przez Sejm

- Transport oparty o energię elektryczną jest nowym, szybko rozwijającym się trendem, który obejmuje coraz więcej krajów, a sam rynek elektromobilności pozwala na wykreowanie nowych rozwiązań oraz modeli biznesowych. Projekt ustawy będzie impulsem do budowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Jednym z ważnych elementów projektu jest określenie ścieżki rozwoju i budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz punktów tankowania gazu ziemnego - przekonuje resort energii. 

Dodajmy, że wysyp elektrycznych modeli jest zapowiadany na rok 2019 i 2020. 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018