Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

W JSW decydują się losy wypłaty dywidendy za 2017 r.

Autor:  wnp.pl (JD)  |  12-01-2018 11:18
Ostatni raz Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaciła dywidendę swoim udziałowcom w 2013 roku. Obecnie na rynku węgla koksowego i koksu jest koniunktura, a zatem temat dywidendy naturalnie powraca.

  • W 2013 roku Jastrzębska Spółka Węglowa przeznaczyła na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy 30 proc. zysku wypracowanego rok wcześniej, a zatem prawie 296 mln zł.
  • Później nadeszła dekoniunktura, ceny węgla spadły, a JSW walczyła o przetrwanie.
  • Prezes JSW przypomina o funduszu stabilizacyjnym. 

Obecnie JSW odnotowuje dobre wyniki, bowiem ceny węgla koksowego są na wysokim poziomie.
Fot. JSW (Dawid Lach)

Prezes JSW Daniel Ozon pytany 11 grudnia br. przez dziennikarzy o możliwość wypłaty dywidendy, odparł: „wynik finansowy za 2017 rok jest już dla nas z grubsza jasny, ale teraz będziemy dyskutować z naszym właścicielem, czy to już ten moment, by za rok 2017 podzielić się dywidendą z akcjonariuszami”.

Prezes JSW zaznaczył, że trzeba na tę kwestię spojrzeć wieloaspektowo. Przypomniał o wyrzeczeniach załogi, kiedy ratowano spółkę.

- Teraz małymi krokami wracamy i to oddajemy. Z drugiej strony patrzymy też na to, że akcjonariusze za ostatnie lata nie mieli żadnej dywidendy, można powiedzieć nawet symbolicznej. Kolejną kwestią jest aspekt potencjalnego refinansowania grupy, tak żeby wyjść z umowy restrukturyzacyjnej i skorzystać z relatywnie niskich stóp procentowych, dobrych wyników spółki za rok 2017 i możliwości pozyskania długoterminowego finansowania. Weźmiemy to wszystko pod uwagę i będziemy dyskutować na ten temat z właścicielem - zaznaczył prezes Ozon.

Wskazał także, iż JSW utworzyła fundusz stabilizacyjny.

- Fundusz stabilizacyjny został już w dużej mierze zasilony kwotą prawie 1,5 mld zł. To pierwszy krok. Nigdy nie mówiliśmy, jaką kwotą docelową ten fundusz stabilizacyjny ma się zamknąć. Natomiast ten pierwszy krok gwarantuje już bufor bezpieczeństwa na potencjalny okres dekoniunktury - podkreślił Daniel Ozon.

Czytaj też: Akcjonariusze JSW zdecydują o wyrażeniu zgody na nabycie certyfikatów Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego

Jak już informował portal WNP.pl, 18 stycznia br. akcjonariusze Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydują o wyrażeniu zgody na nabycie certyfikatów JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego za łącznie 1,5 mld zł.

Fundusz ma na celu wsparcie bieżącej płynności i ograniczenie wpływu ryzyka zmienności cen węgla i koksu na utrzymanie ciągłości działalności Grupy Kapitałowej JSW.

Jako producent węgla koksowego potrzebnego do produkcji stali JSW jest o wiele bardziej podatna na wahania koniunktury niż producenci węgla energetycznego.    

Zobacz również: JSW: kluczowe inwestycje i zabezpieczenie się na kolejne lata

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018