Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Donald Trump obiecał Norwegii nieistniejące myśliwce

Autor:  WNP.pl (JP)  |  12-01-2018 11:03
Podczas wspólnego wystąpienia z premier Norwegii Ernie Solberg Donald Trump zapowiedział dostarczenie myśliwców F-52. Problem w tym, że takie samoloty istnieją... wyłącznie w grze komuterowej.

- W listopadzie rozpoczęliśmy dostawę pierwszych samolotów myśliwskich F-52 i F-35. Ich całkowita liczna wynosi 52, a część dostarczyliśmy jeszcze przed terminem. Zamówienie opiewa na 10 mld dol. Norwegia zainwestowała trzecią część swojego budżetu obronnego w amerykańskie przedsiębiorstwa - powiedział prezydent USA podczas konferencji prasowej (10 stycznia) z udziałem norweskiej premier Ernie Solberg.

Obiecane Norwegom F-52 istnieją tylko w Call od Duty.
fot. Gage Skidmore, CC BY 2.0

W powyższej wypowiedzi najbardziej zaskakująca była wzmianka o modelu myśliwca F-52, o którym nikt nigdy nie słyszał. Nikt z obecnych nie śmiał skomentować, podejrzewając zapewne, że prezydent właśnie zdradzał tajemnice o sekretnych wojskowych projektach.

Nie zdradzał. Pomylił się nie po raz pierwszy. Chodziło mu tylko o F-35 Lightning II w liczbie 52 sztuk. Co ciekawe, F-52 występują w grze Call of Duty: Advanced Warfare. Myć może w wolnych chwilach Donald Trump lubi sobie wirtualnie postrzelać i stad to przejęzyczenie.

W zeszłym roku polski MON zapowiedział, że rozważa zakup samolotów najnowszej generacji F-35. Polska ma 48 samolotów F-16. Stacjonują one w bazach w Poznaniu-Krzesinach oraz w Łasku koło Łodzi. Pierwsze maszyny przyleciały do naszego kraju w listopadzie 2006 r. Od stycznia 2010 r. pełnią dyżury bojowe w polskiej przestrzeni powietrznej na przemian z myśliwcami MiG-29. Z kolei były norweski premier Jens Stoltenberg zapowiedział zakup F-35 już w 2008 r.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018