Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Rusza budowa ważnego gazociągu

Autor:  wnp.pl (DM)  |  12-01-2018 14:47
Ruszyły prace nad budową gazociągu Tworóg – Kędzierzyn-Koźle. To element wzmacniania zdolności przesyłowych gazu na południu kraju.
Fot. mat. pras.
nowarura.PNG
nowarura.PNG

- Gazociąg Tworóg – Kędzierzyn-Koźle jest jednym z kluczowych projektów w planie rozwoju sieci przesyłowej kraju i jednocześnie wraz z innymi połączonymi gazociągami będzie elementem zachodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe – mówi Piotr Kurzawa, dyrektor pionu inwestycji Gaz-System. 

Generalnym wykonawcą robót budowalnych będzie IDS-BUD, z kolei nadzór inwestorski pełnić będzie SGS Polska. Natomiast wykonawcą dokumentacji projektowej oraz nadzoru autorskiego nad inwestycją jest MGGP. 

Budowa kosztującego niespełna 170 mln zł połączenia ma potrwać 25 miesięcy.

Więcej o wyborze inwestora: IDS-Bud wygrał przetarg na gazociąg dla Gaz-Systemu

Gazociąg relacji Tworóg – Kędzierzyn-Koźle o długości 43,4 km i średnicy 1000 mm zostanie wybudowany na terenie województwa śląskiego i opolskiego w gminach: Tworóg, Wielowieś, Toszek, Rudziniec oraz Kędzierzyn-Koźle.

W ramach inwestycji powstanie również węzeł gazowy w Tworogu. Zaprojektowano na nim śluzy nadawcze i odbiorcze tłoka, które umożliwią czyszczenie i konserwację gazociągów. Nowy gazociąg będzie połączony z projektowanymi gazociągami: Tworóg – Tworzeń oraz Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle. 

Gazociąg Tworóg – Kędzierzyn-Koźle stanowi element zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe, który ma w przyszłości połączyć Terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji. 


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018