Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Politechnika Warszawska z ważną decyzją Państwowej Agencji Atomistyki

Autor:  wnp.pd (Dariusz Ciepiela)  |  12-01-2018 15:07  |  aktualizacja: 12-01-2018 15:16
Politechnika Warszawska otrzymała od Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) tzw. autoryzację. Decyzja o autoryzacji potwierdza, że uczelnia posiada kompetencje do wspierania prac dozoru jądrowego związanych z oceną bezpieczeństwa elektrowni jądrowej.

Tym samym oznacza, że Politechnika Warszawska może wspierać zadania realizowane przez Państwową Agencję Atomistyki w zakresie wykonywania obliczeń, ocen oraz analiz bezpieczeństwa reaktorów jądrowych w obszarze zagadnień cieplno-przepływowych reaktorów jądrowych, stanów ustalonych i przejściowych reaktorów jądrowych, awarii projektowych i ciężkich awarii. 

Politechnika Warszawska otrzymała pierwszą w Polsce autoryzację Prezesa PAA
Fot. Archiwum

Politechnika Warszawska może wspierać także badania w zakresie  fizyki rdzenia reaktora jądrowego i cyklu paliwowego oraz wykonywania obliczeń, ocen i analiz związanych z zagadnieniami systemów automatyki i sterowania stosowanych w przemyśle jądrowym.

Decyzja o autoryzacji jest pierwszą tego typu decyzją wydaną przez prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Do zakresu działania Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki należy wykonywanie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kraju.

Przy okazji dyskusji o budowie elektrowni jądrowej w Polsce często pada opinia, że polskie firmy na tej inwestycji nie skorzystają, ponieważ nie mają odpowiedniego doświadczenia. Nieprawda. Wiele polskich firm pracuje bowiem, lub pracowało w ostatnich latach, na budowie elektrowni jądrowych lub dostarczało urządzenia do elektrowni już działających. O takich polskich firmach czytaj: 
Polskie firmy mają duże doświadczenie zdobyte na budowie elektrowni jądrowych

Wkrótce Rada Ministrów zajmie się projektem aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) przedstawionym przez Ministerstwo Energii. Czytaj więcej: 
Będzie aktualizacja Programu polskiej energetyki jądrowej

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018