Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Hakerzy z Rosji zaatakowali dyplomatów z Europy Wschodniej

Autor:  PAP/PSZ  |  12-01-2018 15:24
Grupa rosyjskich hakerów Turla zaatakowała dyplomatów z Europy Wschodniej. W ataku wykorzystano fałszywą aplikację Adobe Flash Player dostarczaną przez oryginalną stronę firmy. O sprawie donieśli eksperci z firmy ESET.

Badacze cyberbezpieczeństwa związani z firmą ESET zidentyfikowali nowy rodzaj złośliwego oprogramowania, który wykorzystywała w swoich działaniach cyberprzestępcza grupa Turla. Z jego wykorzystaniem, od co najmniej 2016 roku, wykradała ona informacje z konsulatów, ambasad oraz jednostek wojskowych na całym świecie. Ataki, których dokonywała grupa Turla, wówczas najczęściej polegały na wykorzystaniu komercyjnych satelitów oraz rozpowszechnianiu złośliwego oprogramowania, które wysyłało wiadomości mailowe do konkretnych osób z danej instytucji, celem zainfekowania ich komputerów.

Grupa rosyjskich hakerów wykorzystała fałszywy instalator programu Adobe Flash Player.
Fot. Shutterstock

W najnowszym ataku, grupa rosyjskich hakerów wykorzystała fałszywy instalator programu Adobe Flash Player. Ta popularna wtyczka do przeglądarek umożliwia między innymi wyświetlanie animacji na stronach internetowych. Złośliwy instalator można było pobrać z oficjalnego i legalnego źródła, czyli ze strony producenta programu - firmy Adobe. Podczas nawiązywania połączenia ze stroną, użytkownik był jednak przekierowywany na serwer kontrolowany przez hakerów.

Przekierowanie takie jest możliwe dzięki kilku technikom, na przykład - dzięki przejęciu serwera domen (DNS) operatora. Następnie, złośliwa aplikacja infiltrowała dane na komputerze ofiary i wykradała znajdujące się na nim informacje, takie jak nazwy użytkownika, czy dane o stosowanym oprogramowaniu antywirusowym. Ostatecznie, robak kończył działanie, a na zainfekowanym komputerze instalowane było prawdziwe oprogramowanie Adobe Flash Player.

Czytaj także: WhatsApp zawiera poważny błąd? Rozmowy mogą być szpiegowane

"Wykorzystanie prawdziwych stron do dystrybucji złośliwego oprogramowania oraz kradzieży danych sprawia, że wykrycie takiej aktywności jest trudniejsze, niż zwykle. Nawet ostrożni użytkownicy mogą zostać oszukani podczas pobierania złośliwego instalatora" - ostrzega analityk zagrożeń w firmie ESET, Kamil Sadkowski.

Według ekspertów ESET, atak grupy Turla nie ma związku z lukami bezpieczeństwa w oprogramowaniu Adobe.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018