Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Ministerstwo Energii chce zastąpić gaz w chemii energetyką jądrową

Autor:  wnp.pl (Dariusz Ciepiela)  |  12-01-2018 16:55  |  aktualizacja: 12-01-2018 17:17
Ministerstwo Energii przyjęło raport resortowego zespołu, który rekomenduje wdrożenie w Polsce wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych chłodzonych gazem (HTGR). Zdaniem resortu energii, wdrożenie tej technologii jako źródła ciepła przemysłowego jest możliwe np. w branży chemicznej.

  • Wysokotemperaturowe reaktory jądrowe zaliczane są do najnowszej IV generacji. Według ME ich wdrożenie wpisuje się w budowę innowacyjnej gospodarki opartej na zaawansowanych technologiach.
  • Projekt został ujęty w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju i jest realizowany niezależnie od programu budowy elektrowni jądrowych.
  • Analiza zespołu wykazała, że przy zapewnieniu korzystnego kredytowania inwestycji, cena pary z HTGR może być porównywalna z ceną pary z kotłów gazowych.

Czy rektory HTGR zagoszczą w polskiej chemii?
archiwum

- Wdrożenie tej technologii jako źródła ciepła przemysłowego np. w branży chemicznej istotnie zmniejszyłoby zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny i obniżyło poziom emisji CO2, a jednocześnie postawiłoby nasz kraj w czołówce państw rozwijających najbardziej zaawansowane technologie jądrowe – powiedział Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii. 

Reaktory wysokotemperaturowe mają o wiele wyższą temperaturę na wyjściu z reaktora niż zwykłe reaktory wodne w elektrowniach jądrowych, dlatego do ich chłodzenia wykorzystuje się inne materiały, np. hel.

W tego typu reaktorach wraz ze wzrostem temperatury reakcja łańcuchowa zrywa się samoistnie i - ze względu na konstrukcję oraz specjalny sposób przygotowania paliwa - nie ma możliwości stopienia się rdzenia reaktora. Przeprowadzone próby na reaktorach eksperymentalnych, w których przerwano chłodzenie rdzenia, potwierdziły tę zasadę. Reaktory w przeciągu kilku dni wychładzały się same.

Mniejsze zapotrzebowanie na gaz ziemny

- Analiza zespołu wykazała, że przy zapewnieniu korzystnego kredytowania inwestycji cena pary z HTGR może być porównywalna z ceną pary z kotłów gazowych. Wdrożenie technologii HTGR w Polsce zmniejszyłoby import gazu ziemnego i zwiększyło pulę CO2 dostępną dla innych źródeł wytwarzania, co wpłynęłoby pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski - informuje Ministerstwo Energii. 

Zdaniem resortu, uruchomienie środków na projekt reaktora w latach 2019-2023 umożliwiłoby podejmowanie decyzji o inwestycjach w konkretnych lokalizacjach po 2023 r. i budowę pierwszego HTGR do 2031 r.

Koszt projektowania i licencjonowania HTGR oszacowano na 500 mln zł, zaś koszt budowy pierwszego HTGR o mocy 165MWth na 2 mld zł netto.

Zespół już nie działa

Zespół ds. analizy i przygotowania warunków do wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych został powołany zarządzeniem ministra energii z lipca 2016 roku.

Formalnie zakończył swoją pracę 11 stycznia 2018 r. Pracował pod przewodnictwem prof. Grzegorza Wrochny z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Zespół przeprowadził szczegółową analizę wykorzystania reaktorów wysokotemperaturowych do pokrycia krajowego zapotrzebowania na ciepło przemysłowe o temperaturze do 700 stopni Celsjusza. 

Spośród analizowanych technologii zarekomendował jako optymalne reaktory chłodzone helem (High Temperature Gas-cooled Reactors – HTGR).

To kolejny innowacyjny i nieoczywisty pomysł dla polskiej chemii. Grupa Azoty i Tauron rozmawiają o pomyśle zgazowania węgla na potrzeby przemysłu chemicznego. Czytaj o tym więcej: 
Tauron i Grupa Azoty nadal współpracują ws. zgazowania węgla w Kędzierzynie

Wkrótce Rada Ministrów zajmie się projektem aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) przedstawionym przez Ministerstwo Energii. Być może znajdzie się tam także pomysł wdrożenia reaktorów HTGR.  Czytaj więcej: Będzie aktualizacja Programu polskiej energetyki jądrowej

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018