Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Droga ropa daje się kierowcom we znaki

Autor:  e-petrol.pl  |  12-01-2018 21:52
Rosnące systematycznie ceny ropy naftowej przekładają się na koszty tankowania w Polsce. W mijającym tygodniu na stacjach zauważalnie drożała 95-oktanowa benzyna i olej napędowy.

  • W drugim tygodniu stycznia w hurtowych cennikach rafinerii dominowały podwyżki, napędzane rozwojem wydarzeń na rynku naftowym.
  • W porównaniu z ostatnim piątkiem średnia cena benzyny bezołowiowej 95 w hurcie wzrosła o 70,20 PLN i wynosi dzisiaj 3696,20 PLN/metr sześc.
  • Wizyta przy dystrybutorze w mijającym tygodniu wiązała się z koniecznością głębszego sięgnięcia do portfela, bo średnie ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego wzrosły o 4 grosze.

Wizyta przy dystrybutorze w mijającym tygodniu wiązała się z koniecznością głębszego sięgnięcia do portfela.
Fot. Shutterstock.com

Od początku 2018 r. cena surowca wzrosła już o blisko 5 dolarów i notowania ropy Brent w tym tygodniu pierwszy raz od 2014 r. znalazły się powyżej poziomu 70 dolarów. Wyższe ceny na rynku naftowym nie pozostają bez wpływu na sytuację na polskich stacjach.

Rafinerie podnoszą ceny


W drugim tygodniu stycznia w hurtowych cennikach rafinerii dominowały podwyżki, napędzane rozwojem wydarzeń na rynku naftowym. W porównaniu z ostatnim piątkiem średnia cena benzyny bezołowiowej 95 w hurcie wzrosła o 70,20 PLN i wynosi dzisiaj 3696,20 PLN/metr sześc. Nieco wolniej rosły ceny oleju napędowego. Na przestrzeni tygodnia metr sześcienny diesla w rafineriach podrożał o 30,20 PLN i kosztuje aktualnie 3684,80 PLN.

Skala wzrostów w cennikach rodzimych rafinerii mogła być jeszcze większa, ale na szczęście dla kierowców skutki drożejącej ropy zniwelowała częściowo złotówka zyskująca od połowy tygodnia na wartości w relacji do amerykańskiego dolara.

Koszty tankowania w górę


Wizyta przy dystrybutorze w mijającym tygodniu wiązała się z koniecznością głębszego sięgnięcia do portfela, bo średnie ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego wzrosły o 4 grosze. Szczególnie w przypadku benzyny skala zwyżki może być zaskoczeniem i wynika w dużej mierze z wyższych marż sprzedawców. Warto w tym miejscu jednak przypomnieć, że ostatnie tygodnie, a nawet miesiące, to czas kiedy sprzedaż benzyny generowała bardzo małe zyski.

Benzyna 95-oktanowa kosztuje aktualnie 4,71 PLN/l. Litr diesla to średnio wydatek rzędu 4,59 PLN. O grosz, do poziomu 2,13 PLN/l, potaniał za to autogaz.

Nadchodzący tydzień nie powinien przynieść dużych zmian na stacjach i spodziewamy się niewielkich 1-2 groszowych wzrostów średnich cen paliw. Prognozowane przedziały cenowe na najbliższe dni wyglądają następująco: 4,66-4,76 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,56-4,65 PLN/l oraz 2,11-2,17 PLN/l dla autogazu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018