Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Minister finansów: zahamowaliśmy wzrost długu publicznego

Autor:  PAP/DM  |  13-01-2018 11:09
W 2017 r. zahamowaliśmy wzrost długu publicznego; na koniec ubiegłego roku nominalnie został utrzymany na poziomie zbliżonym do 2016 r., a względem PKB spadł o ponad 2 pkt proc. - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

Według szefowej finansów: deficyt budżetu państwa na koniec 2017 r. będzie poniżej 30 mld zł, co jest bardzo pozytywną wiadomością.

Fot. mat. pras.

- Jeśli chodzi o stan finansów publicznych, to po raz pierwszy został zahamowany jego przyrost - zgodnie ze wstępnym szacunkiem, nominalnie został na poziomie zbliżonym do roku 2016.

- Oznacza to, zgodnie z naszymi wstępnymi szacunkami, że na koniec ubiegłego roku poziom długu względem PKB spadł o ponad 2 pkt proc. w stosunku do końca 2016 r. i wyniósł ok. 52 proc. PKB wobec 54,1 proc. PKB rok wcześniej według metodologii UE, a spadek z 51,9 proc. do nieco poniżej 50 proc. według metodologii krajowej. Ostatecznie poziom długu znany będzie w marcu br., gdy poznamy dane o całym sektorze finansów publicznych, w tym o jednostkach samorządu terytorialnego - dodaje minister.

O przyszłorocznym budżecie: Minister Teresa Czerwińska: budżet na rok 2018 oparty na idei solidarności społecznej

Zdaniem Teresy Czerwińskiej mamy bardzo dobrą sytuację budżetową.
- To nie są slogany - w swojej karierze akademickiej zajmowałam się wyceną papierów wartościowych i matematyką finansową, więc bardzo dużą wagę przywiązuję do szczegółowych wyliczeń - mówi minister finansów.

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018