Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Płonący tankowiec zatonął. Najpewniej nikt nie przeżył

Autor:  wnp.pl (DM)  |  13-01-2018 12:21  |  aktualizacja: 14-01-2018 11:20
Zatonął płonący od ponad tygodnia na Morzu Wschodniochińskim irański tankowiec. W sobotę chińskie służby ratownicze odnalazły dwa ciała na pokładzie płonącego tankowca.W niedzielę liczba odkrytych ciał wzrosła do szęsciu. Według władz w Teheranie najpewniej wszyscy marynarze z tankowca nie żyją.


- Nie potrafimy znaleźć pozostałych marynarzy, należy jednak liczyć się z możliwością, że nie żyją – przyznały już wcześniej chińskie służby. Poszukiwania są bardzo trudne, zwłaszcza, że jednostka płonie. Temperatura na statku przekracza 89 stopni Celsjusza.

Fot. shutterstock

Statek dryfuje w kierunku Japonii: Płonący tankowiec już w strefie ekonomicznej Japonii

Na razie ratownicy zastanawiają się co dalej. Paradoksalnie to, że ropa na tankowcu się zapaliła jest lepszym rozwiązaniem, niż gdyby miała się rozlać. Specjaliści wciąż mają nadzieję, że statek uda się opanować.

Kluczową kwestią jest to, czy kadłub jednostki nie rozpadnie się. Oznaczałoby to powstanie ogromnej plamy ropy. To zaś groziłoby gigantyczną katastrofą ekologiczną. Zachowanie integralności może pozwolić na wypompowanie ropy z tych zbiorników, które nie zajęły się ogniem.

Tankowiec Sanchi, należący do głównej irańskiej firmy zajmującej się transportem ropy National Iranian Tanker Co, transportował prawie milion baryłek tzw. lekkiej ropy do Korei Południowej.

W sobotę wieczorem zderzył się z hongkońskim frachtowcem CF Crystal na Morzu Wschodniochińskim na wysokości Szanghaju, w odległości ok. 250 km od wybrzeża. W chwili zderzenia załoga Sanchi liczyła 32 osoby. We wtorek ratownicy odnaleźli ciało jednego z marynarzy i odesłali je do Szanghaju, gdzie ma zostać zidentyfikowane. Zaginieni są pozostali członkowie załogi, w której skład wchodziło 30 Irańczyków i dwóch obywateli Bangladeszu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018