Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Skokowy wzrost importu gazu przez Chiny

Autor:  wnp.pl (DM)  |  13-01-2018 13:31
W ubiegłym roku import gazu przez Chiny wzrósł aż o 26,9 proc. Pekin zużywa coraz więcej „błękitnego paliwa”, bo chce w ten sposób ograniczyć zapotrzebowanie na węgiel.

Od kilku lat Chiny prowadza politykę mającą zmniejszyć emisję, szkodliwych dla środowiska gazów. W największym stopniu ma do tego prowadzić zmniejszanie węgla w mikście energetycznym. Oznacza to potrzebę budowy nowych siłowni. W znacznej części będą to elektrownie jądrowe, OZE, ale i także opalane gazem.

Fot. shutterstock.

Ze względu na małe zasoby tego surowca Chiny zmuszone są do zwiększania jego importu. W ubiegłym roku Pekin kupił poza granicami kraju 68,57 milionów ton gazu. To aż o 26,9 proc. więcej niż w 2016 roku.

Chiny wpływają swoją polityką na ceny surowca. To właśnie Pekin zdaniem specjalistów odpowiadał w największym zakresie za wzrost cen LNG w Azji. W ogóle warto dodać, że w 2017 roku Chiny stały się drugim co do wielkości po Japonii importerem LNG w Azji. Na drugim miejscu zastąpiły Koreę Południową, która musiała zadowolić się trzecim miejsce.

Największymi dostawcami gazu na rynek Chiński pozostają kraje arabskie, Australia oraz Rosja. Chiny zaczęły kupować gaz również w USA.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018