Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

KNF zatwierdziła aneks do prospektu obligacji PKN Orlen

Autor:  PAP/DM  |  13-01-2018 16:25
Komisja Nadzoru Finansowego  zatwierdziła aneks do prospektu publicznych emisji obligacji PKN Orlen dla inwestorów indywidualnych. Aneks został przygotowany z uwagi na ogłoszone wcześniej przez spółkę dobrowolne, warunkowe wezwanie na akcje czeskiego Unipetrolu.

  • Aneks do prospektu był potrzebny ze względu na plany skupu akcji Unipetrolu.
  • Orlen chce docelowo skupić wszystkie akcje czeskiej spółki i "zdjąć" ją z giełdy.

Zakłady Unipetrolu w Kralupach.
Fot. mat. pras.

PKN Orlen przypomniał, że prospekt emisyjny jego obligacji został zatwierdzony przez KNF w lipcu 2017 r. "Aneks został sporządzony w związku z rozpoczęciem procedury ogłoszenia i przeprowadzenia przez PKN Orlen dobrowolnego warunkowego wezwania na akcje spółki Unipetrol" - poinformował w sobotę płocki koncern.Płace w Olrenie: Rozpoczęły się negocjacje płacowe w PKN Orlen

PKN Orlen, który posiada 62,99 proc. akcji Unipetrolu, ogłosił wezwanie do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji tej czeskiej spółki w połowie grudnia zeszłego roku, oferując 380 CZK za akcję. Okres przyjmowania zapisów wyznaczono od 28 grudnia 2017 r. do 30 stycznia 2018 r., a rozliczenie transakcji zaplanowane jest na 23 lutego 2018 r.

Jak zastrzegł wówczas PKN Orlen, oferta dojdzie do skutku pod warunkiem osiągnięcia przez spółkę co najmniej 90 proc. udziałów w akcjonariacie Unipetrolu - dojście do poziomu 90 proc. akcji będzie kosztowało 3,05 mld zł, a do 100 proc. 4,2 mld zł. Docelowo płocki koncern zamierza kupić wszystkie akcje Unipetrolu i wycofać spółkę z praskiej giełdy.

Co słychać w czeskich zakładach naszej spółki: Unipetrol wznowił normalną pracę po awarii

- Dzięki przejęciu pełnej kontroli nad Unipetrolem będziemy mogli w przyszłości w znacznie większym stopniu wykorzystywać korzyści synergiczne realizowane poprzez projekty optymalizacyjne i wzmocnione zarządzanie segmentowe - uzasadniał plany PKN Orlen prezes tej spółki Wojciech Jasiński, zarazem przewodniczący rady nadzorczej Unipetrolu.

W 2017 r., po kwietniowej zgodzie rady nadzorczej i zatwierdzeniu w lipcu przez KNF prospektu, PKN Orlen rozpoczął drugi w historii tej spółki program emisji obligacji detalicznych. Cały program przewiduje emisję obligacji do łącznej kwoty 1 mld zł. Jak informował wcześniej płocki koncern, "parametry poszczególnych emisji będą na bieżąco dostosowywane do oczekiwań rynkowych oraz potrzeb koncernu".

Dotychczas PKN Orlen przeprowadził też dwie emisje 7-letnich euroobligacji, w tym przypadku za pośrednictwem swej szwedzkiej spółki Orlen Capital: w 2014 r. o wartości 500 mln euro oraz w 2016 r. o wartości 750 mln euro.

Zarówno przy emisji obligacji, jak i euroobligacji, PKN Orlen podkreślał, że "koncern, pozyskując finansowanie poza sektorem bankowym, wpisuje się w światowy trend dywersyfikacji sposobów finansowania działalności i rozwoju".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018