Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

SoftBank rozważa IPO SoftBank Mobile na TSE

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 15-01-2018 11:09

Japoński SoftBank Group rozważa przeprowadzenie z końcem roku IPO oddziału telekomunikacyjnego firmy SoftBank Mobile na giełdzie w Tokio (TSE). Sprzedaż akcji miałaby przynieść SoftBankowi nawet 2 bln jenów (18 mld dolarów) - poinformowała agencja Kyodo.

Jeśli firma zdecydowała się na IPO, byłaby to największa tego typu oferta w historii japońskiej giełdy od czasu wartej około 2,2 bln jenów sprzedaży akcji Nippon Telegraph and Telephone Corp. w 1987 roku. SoftBank zastrzega, że decyzja w sprawie oferty publicznej jeszcze nie zapadła i rozważane są różne opcje, w tym także równoczesna sprzedaż akcji na kilku giełdach (między innymi w Londynie).

Informacja o możliwej sprzedaży akcji oddziału telekomunikacyjnego SoftBanku przełożyła się na dzienny skok notowań firmy o blisko 6 proc. Obecnie firma kontroluje 99,99 proc. udziałów w SoftBank Corp. W razie realizacji IPO grupa miałaby zachować około 70 proc. akcji.

Przychody z ewentualnej sprzedaży nie zostaną przeznaczone na spłatę długów firmy, a zamiast tego posłużą do sfinansowania inwestycji w zagraniczne firmy technologiczne - podał w poniedziałek Bloomberg za japońską gazetą "Nikkei".

Dotychczasowe inwestycje SoftBank Group obejmują między innymi brytyjskiego producenta układów scalonych ARM Holdings (75 proc. udziałów; dalsze 25 proc. za pośrednictwem Vision Fund) oraz czwartą co do wielkości amerykańską firmę telekomunikacyjną - Sprint Corporation (83 proc. udziałów).

Czytaj także: Dropbox szykuje się do wejścia na giełdę

SoftBank prowadzi również inwestycje za pośrednictwem powołanego w 2017 roku saudyjskiego funduszu Vision Fund wartego 100 mld dolarów. SoftBank Group kontroluje również 29,5 proc. udziałów chińskiej firmy technologicznej Alibaba.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020