Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Brexit mocno zaszkodzi Wielkiej Brytanii? Poznaliśmy tajny raport

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 30-01-2018 15:26

Serwis internetowy Buzzfeed opublikował tajne rządowe analizy wskazujące na negatywny wpływ wyjścia z Unii Europejskiej na brytyjską gospodarkę. Według dokumentu wszystkie trzy rozważane scenariusze przyszłych stosunków kraju ze Wspólnotą będą gorsze od stanu obecnego.


Objęty klauzulą poufności dokument został przygotowany na początku tego miesiąca w ramach trwających w rządzie dyskusji dotyczących preferowanego kształtu przyszłych relacji z Unią Europejską. W ostatnich dniach był pokazywany ministrom zasiadającym w rządzie Theresy May. Dziennik "The Times" opisywał, że dostęp do raportu jest bardzo ograniczony ze względu na obawę przecieku; m.in. ministrowie nie mogą zachować jego kopii po przeczytaniu, ani nawet konsultować szczegółowo jego treści z doradcami.

Pomimo tego BuzzFeed dotarł do fizycznej kopii dokumentu i opisał kluczowe ustalenia analityków pracujących nad oceną skutków brexitu dla Wielkiej Brytanii.

Jak oszacowano, zastąpienie dotychczasowych zasad związanych z pełnym uczestnictwem we Wspólnocie przez nową rozległą umowę handlową z UE może kosztować brytyjską gospodarkę nawet 5 proc. wzrostu PKB w ciągu następnych 15 lat.

W przypadku braku porozumienia z Komisją Europejską i najtwardszego z możliwych scenariuszy wyjścia z UE i przejścia na domyślne zasady ustalone przez Światową Organizację Handlu (WTO), straty mogą sięgnąć nawet 8 proc. wzrostu PKB.

Zgodnie z analizą nawet najłagodniejszy sposób opuszczenia Wspólnoty przy jednoczesnym pozostaniu w Europejskim Obszarze Gospodarczym i zachowaniu pełnego dostępu do wspólnego rynku UE odbije się negatywnie na wzroście gospodarczym, osłabiając go o około 2 proc.

Czytaj także: Unia Europejska pokryje koszty związane z brexitem?

W dokumencie zastrzeżono dodatkowo, że modele nie obejmują krótkoterminowych efektów na brytyjską gospodarkę wynikających m.in. z konieczności dostosowania się do nowych przepisów celnych.

W analizie założono jednak, że Wielka Brytania będzie w stanie doprowadzić do podpisania nowych umów o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, a także Chinami, Indiami, Australią i krajami Zatoki Perskiej, co częściowo zmniejsza negatywne konsekwencje brexitu. Pomimo tego we wszystkich trzech scenariuszach brytyjska gospodarka będzie rosła wolniej niż gdyby wycofano się z planów opuszczenia UE.

Jednocześnie autorzy dokumentu ostrzegli, że status Londynu jako globalnego centrum finansowego może ulec znaczącemu osłabieniu w przypadku braku zagwarantowania pełnego dostępu do rynku europejskich usług finansowych.

Jak dodali, w wyniku brexitu szczególnie ucierpi branża detaliczna, producenci samochodów, fabryki żywności i napojów, firmy odzieżowe, zakłady chemiczne i branża przemysłowa. Na największe straty powinna przygotować się północno-wschodnia część Anglii, region West Midlands (m.in. Birmingham) oraz Irlandia Północna, która dodatkowo może zostać dotknięta nowymi przepisami dotyczącymi granicy z Irlandią.

W reakcji na publikację dokumentu posłowie zgłosili w Izbie Gmin pilne zapytania do ministerstwa ds. wyjścia z Unii Europejskiej, na które jeszcze we wtorek po południu będzie odpowiadał wiceminister Steve Baker.

Czytaj również: Theresa May ws. brexitu otrzymała dotkliwy cios spoza Unii

W poniedziałek w Brukseli unijni ministrowie 27 państw pozostających we Wspólnocie zdecydowali, że okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii po jej oficjalnym wyjściu z Unii Europejskiej w marcu 2019 roku powinien potrwać do końca roku 2020.

Według przyjętych jednomyślnie wytycznych dla zespołu unijnego negocjatora Michela Barniera "ustalenia dotyczące okresu przejściowego muszą być ściśle zdefiniowane i określone w czasie". W związku z tym strona unijna proponuje zamknięcie okresu przejściowego 31 grudnia 2020 r.

W tym czasie w Zjednoczonym Królestwie będą obowiązywać wszystkie prawa wspólnotowe, tak jakby kraj ten nadal pozostawał członkiem UE - proponują kraje "27". Wszystkie przyjęte przez instytucje UE zmiany w przepisach będą również obowiązujące dla Wielkiej Brytanii do końca okresu przejściowego.

Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May powiedział, że Wielka Brytania przyjęła decyzję UE "z zadowoleniem" i wskazał na dużą zbieżność stanowisk obu stron, ale, jak dodał, "istnieje pewien dystans" w więcej niż jednej kwestii dotyczącej szczegółowych zapisów.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021