Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Jadalny kod QR nowym sposobem na podawanie leków

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 06-02-2018 12:05

Naukowcy mają nowy sposób aplikowania leków - kod QR nadrukowany na jadalnym podłożu atramentem zawierającym lek. Nadruk jest zarazem informacją, zmniejszającą możliwość pomyłek - donosi serwis „EurekAlert”.

Sposoby produkcji leków pozostają zasadniczo niezmienione od wielu lat. Leki wytwarzane są masowo i podawane chorym w standardowych dawkach.

Naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze wraz z kolegami z fińskiego Åbo Akademi University opracowali metodę wytwarzania leków w zupełnie nowej postaci. Na białym, jadalnym materiale za pomocą drukarki atramentowej nadrukowują kod QR używając atramentu zawierającego substancję czynną.

Dzięki tej metodzie można wybrać optymalną dla danego pacjenta dawkę. Jednocześnie każda dawka leku zawiera informacje o samym produkcie - do odczytania kodu QR (wyglądającego jak pstrokaty kwadracik) wystarczy smartfon z odpowiednią aplikacją. Według twórców technologii może ona zapobiec przypadkom podania niewłaściwego lub sfałszowanego leku.

Czytaj także: Popularne środki chemiczne utrudniają leczenie niepłodności

W przyszłości można będzie drukować leki dopasowane do potrzeb pacjenta na przykład w szpitalu lub przychodni za pomocą stosunkowo prostych drukarek. Mogłoby to zmienić cały system zaopatrzenia w leki.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019