Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Kalmar pierwszym inwestorem w podstrefie SSE w Starym Sączu

Autor: PAP/rs
Dodano: 08-02-2018 16:43

Rodzinna firma Kalmar, wytwarzająca meble tapicerowane jest pierwszym inwestorem na terenie podstrefy krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej w Starym Sączu. Kosztem ok. 17 mln zł wybuduje tam nowy zakład produkcyjny, który wygeneruje 70 nowych miejsc pracy.

Jak poinformowała w czwartek Krystyna Sadowska z Krakowskiego Parku Technologicznego, spółki zarządzającej krakowską SSE, na terenie starosądeckiej podstrefy, utworzonej w ubiegłym roku powstanie nowoczesny zakład obejmujący halę produkcyjną, stolarnię oraz budynek biurowy.

Rodzinna spółka należąca do państwa Kaletów pod marką Kalmar działa od 1992 roku. Jej meble są znane w całej Europie, ponieważ ponad 90 proc. produkcji kierowane jest na eksport. Dotychczas firma funkcjonowała w Paszynie k. Nowego Sącza zatrudniając tam ponad 100 osób.

Jak zaznaczyła Sadowska, to właśnie z myślą o takich - małych i średnich polskich firmach - Krakowski Park Technologiczny tworzy lokalne podstrefy. Do tej pory powstało ich 35 poza Krakowem.

- Dzięki zwolnieniom podatkowym otrzymywanym na podstawie zezwoleń wydanych przez KPT, przedsiębiorstwa w strefach rozwijają się szybciej. Nie boją się inwestować - oceniła przedstawicielka KPT.

Obecnie Krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna składa się z 36 podstref znajdujących się na terenie 35 gmin. Obejmuje obszar ponad 949 ha w województwach: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

W sumie od początku istnienia krakowskiej strefy wydano ponad 250 takich zezwoleń, z czego 20 w ub. r. Przedsiębiorcy zadeklarowali poniesienie nakładów inwestycyjnych przekraczające 4,6 mld zł. Ogółem powstało 26,3 tys. miejsc pracy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020